Fără suplețea și grația de altădată, Gabriela Ruse a demonstrat că experiența și determinarea pot compensa orice lipsă de formă fizică. Într-un meci plin de răsturnări de situație, la Unicredit Iași Open, jucătoarea noastră a învins-o pe rusoaica Anastasia Tikhonova în trei seturi, cu scorul de 6-3, 5-7, 6-1.

Un început promițător pentru Gabriela Ruse

Primul set a fost dominat de Ruse, care și-a impus jocul și a câștigat cu un clar 6-3. Totuși, cel de-al doilea set a adus schimbări majore. La scorul de 1-1, Gabriela a avut probleme la serviciu, permițându-i Anastasiei să profite și să preia conducerea. Cu un break decisiv, Tikhonova s-a distanțat la 4-1.

Pauza dintre game-uri a fost momentul cheie pentru Gabriela Ruse. Aceasta a solicitat susținerea echipei sale, cerându-le încurajări. Gestul său, acompaniat de îndemnul „Haide, ziceți-mi ceva: Let’s go. Come on”, a avut efectul scontat. Cu susținerea antrenorului și a publicului, Ruse a reușit să egaleze la 4. Cu toate acestea, setul a continuat să fie extrem de disputat, fiecare jucătoare reușind break-uri și rebreak-uri, până când Anastasia a câștigat setul cu 7-5.

În setul decisiv, Gabriela Ruse a demonstrat de ce este o jucătoare de temut. Serviciul său a fost impecabil, loviturile precise și strategia bine gândită. Ruse a dominat jocul, ducând scorul la un incredibil 5-0. Anastasia Tikhonova nu a putut face față presiunii, rămânând doar să protesteze la deciziile arbitrei de scaun.

Gabriela Ruse 2

Declarațiile de după meci

La interviul de după meci, Gabriela Ruse i-a declarat Alexandrei Dulgheru că este foarte bucuroasă pentru prima sa victorie la Iași. Aprofundând, și-a cerut scuze pentru comportamentul din anul precedent, recunoscând că nu a fost unul demn de un sportiv profesionist.

Victoria Gabrielei Ruse la Iași nu a fost doar o demonstrație de talent și determinare, ci și un exemplu de cum o atitudine pozitivă și sprijinul echipei pot transforma un meci dificil într-o reușită memorabilă. Cu această performanță, Ruse continuă să inspire și să-și consolideze statutul de jucătoare de top în tenisul mondial.