Astrit Selmani va sta pe bară un meci. Dinamo București a încheiat la egalitate, scor 2-2, în confruntarea cu FC Botoșani din etapa a 11-a a SuperLigii, însă rezultatul nu este singura veste care afectează echipa. Astrit Selmani, unul dintre cei mai valoroși jucători ai „câinilor roșii”, a primit al patrulea cartonaș galben din actualul sezon și va fi suspendat pentru următoarea partidă, un duel crucial împotriva campioanei Farul Constanța.

Astrit Selmani, suspendat pentru meciul cu Farul

Atacantul kosovar, în vârstă de 27 de ani, a avut o evoluție solidă în meciul cu FC Botoșani, deschizând scorul în minutul 28. Cu toate acestea, la doar un minut după reușita sa, Selmani a fost avertizat de arbitrul partidei, primind un cartonaș galben. Acesta a fost al patrulea din acest sezon, ceea ce înseamnă că va fi obligat să absenteze o etapă, conform regulamentului SuperLigii.

Astfel, Dinamo va trebui să se descurce fără principalul său marcator în meciul de vineri, 4 octombrie, împotriva Farului Constanța, o provocare dificilă pentru echipa pregătită de Zeljko Kopic.

Selmani, schimbat la pauză din cauza unei accidentări

Pe lângă suspendare, Selmani a mai adus un motiv de îngrijorare pentru staff-ul tehnic al lui Dinamo. În prima repriză a meciului, atacantul a acuzat o ușoară accidentare, ceea ce l-a determinat pe antrenorul Zeljko Kopic să îl înlocuiască la pauză cu Dennis Politic. Rămâne de văzut dacă această problemă medicală va afecta forma lui Selmani după revenirea din suspendare.

Selmani a fost unul dintre cei mai constanți jucători ai lui Dinamo în acest sezon, contribuind semnificativ la ofensiva echipei. În cele 12 meciuri jucate până acum, kosovarul a înscris 6 goluri și a oferit 4 pase decisive, având o cotă de piață estimată la 600.000 de euro, conform Transfermarkt.

Meciul cu Farul, un test dificil pentru Dinamo

În absența lui Selmani, Dinamo va trebui să găsească soluții ofensive pentru meciul din deplasare împotriva Farului Constanța, programat vineri, 4 octombrie, la ora 21:00. Partida se anunță a fi una extrem de dificilă pentru echipa bucureșteană, în fața unei formații care vizează titlul de campioană.

Suspendarea lui Astrit Selmani vine într-un moment delicat pentru Dinamo, care se pregătește de un meci important împotriva Farului. Cu un golgeter și un jucător cheie în afara lotului, echipa lui Zeljko Kopic va trebui să se adapteze rapid și să găsească soluții eficiente pentru a face față campioanei în deplasare.