Astrit Selmani, atacantul kosovar în vârstă de 27 de ani, continuă să fie unul dintre cei mai importanți jucători ai lui Dinamo în acest sezon. Cu 11 goluri marcate și 5 pase decisive în SuperLiga, vârful dinamoviștilor și-a demonstrat eficiența și a devenit un punct central în ofensiva echipei.
Totuși, incertitudinea planează asupra viitorului său la club. Contractul lui Selmani expiră la finalul acestui sezon, iar până în prezent, negocierile pentru prelungire nu au ajuns la un rezultat concret. Principalul obstacol pare să fie salariul solicitat de atacant, care ar dori 25.000 de euro pe lună, sumă ce ar putea fi considerată prea mare pentru bugetul clubului.
Astrit Selmani, despre viitor
În cadrul unei conferințe de presă, Astrit Selmani a fost întrebat despre viitorul său la Dinamo. Deși a evitat să ofere un răspuns clar, atacantul a lăsat să se înțeleagă că viitorul său rămâne incert.
”Dinamo știe unde sunt, eu știu unde e Dinamo și… vedem. Sunt încă aici, muncesc în continuare și dau totul, cu toată inima pe teren. Nu contează dacă mai am trei luni, șase luni sau trei ani, trebuie să fac aceeași treabă. Sunt plătit pentru asta, iar cei care urmăresc meciurile văd clar că îmi place să joc.
Vrei să joci în Europa. Vrei să joci pentru națională. Vrei să faci toate aceste competiții pe care ți le doreai când erai copil. Asta este cel mai mare vis. Dar mai ai și visul de a avea o familie, pe care trebuie să o îngrijești, să ai grijă de familia ta. Așadar, vezi, este o alegere între aceste două. Și sunt încă tânăr. Am doar 28 de ani și mă simt bine acum.
Este evident că nu poți juca în cupele europene sezonul acesta, da. Și asta este, desigur, o problemă pentru toată lumea care vrea să joace în Europa. Asta este și o problemă pentru că vrei să semnezi jucători și, dacă vrei să aduci jucători de top, Europa poate să le ofere un plus… Exact.
Dar jobul meu sezonul acesta și al jucătorilor este să facem un sezon atât de bun încât să avem un sezon mai bun anul viitor și poate să atragem mai mulți sponsori, să obținem mai multe… să avem o stabilitate la club.
Nu, nu este vorba despre asta, pentru că, mulțumită lui Dinamo, am jucat pentru națională. Dacă nu veneam la Dinamo, nu aș fi jucat pentru națională. Mi-au oferit o platformă pentru a-mi exprima fotbalul, așa că am multă recunoștință pentru copii, pentru Andrei și pentru toți cei care au crezut în mine și m-au adus aici.
Vara aceasta, mulți oameni au vrut să plec din Dinamo. Nu doar voi și oameni din diferite emisiuni TV, dar staff-ul și toată lumea din jur m-au ținut aici și au crezut în mine.
Fanii m-au luat în brațe și m-au împins înainte. Și am încercat să le dau înapoi ce fac pe teren. Și, așa cum am spus, totul este în regulă între mine și club. Altfel, am avea o problemă, dar totul merge bine.
Ne respectăm reciproc. Suntem pe aceleași note, toată lumea planifică. Așa că, cum am spus, sunt foarte, foarte fericit că Dinamo m-a adus aici. Chiar dacă nu voi rămâne în acest sezon, dacă plec sezonul viitor, clubul acesta va rămâne pentru mine pentru totdeauna”, a spus Selmani, potrivit dinamo1948.
Această declarație alimentează speculațiile conform cărora Selmani ar putea căuta o nouă provocare în cariera sa, mai ales dacă nu se ajunge la un acord financiar favorabil pentru ambele părți.
Dinamo riscă să-și piardă principalul om de gol
Pentru Dinamo, pierderea lui Selmani ar reprezenta o lovitură serioasă, având în vedere că atacantul a fost una dintre puținele constante în evoluțiile echipei. Clubul trebuie să decidă dacă este dispus să accepte cerințele financiare ale jucătorului sau să caute alternative pe piața transferurilor.
Cu toate acestea, rămâne de văzut cum vor decurge negocierile în lunile următoare și dacă Dinamo va putea să-și păstreze golgheterul și în sezonul viitor. Până atunci, Astrit Selmani rămâne concentrat pe performanțele din teren și pe obiectivele imediate ale echipei.
Jucătorii care își vor termina în vară contractele cu Dinamo
Josue Homawoo (27 de ani, fundaș central)
Răzvan Patriche (38 de ani, fundaș central)
Raul Opruț (26 de ani, fundaș stânga)
Antonio Luna (33 de ani, fundaș stânga)
Cristian Costin (26 de ani, fundaș dreapta)
Eddy Gnahore (31 de ani, mijlocaș defensiv)
Andrei Mărginean (23 de ani, mijlocaș central)
Giorgi Milanov (32 de ani, mijlocaș central)
Hakim Abdallah (26 de ani, atacant)
Astrit Selmani (27 de ani, atacant).
Foto: as.ro