Universitatea Craiova continuă procesul de reorganizare a lotului după instalarea lui Mirel Rădoi ca antrenor principal. La doar câteva zile de la revenirea sa pe banca tehnică a echipei din Bănie, fostul selecționer a început să facă schimbări importante pentru a-și contura echipa ideală.

Una dintre primele decizii majore luate de Rădoi a fost renunțarea la Florin Gașpăr, un tânăr fundaș dreapta care nu apucase să debuteze pentru Universitatea Craiova. Clubul a anunțat oficial despărțirea de jucător pe rețelele de socializare, confirmând că acesta va evolua până la finalul sezonului la CSM Reșița, în Liga 2.

„OFICIAL | Florin Gașpăr, fundaș dreapta, va evolua la CSM Reșița, sub formă de împrumut, până la finalul acestui sezon competițional. Mult succes, Florin!”, se arată în anunțul oficial de pe rețelele de socializare.

Decizia de a-l împrumuta pe Gașpăr vine în contextul în care Universitatea Craiova l-a transferat pe Vasile Mogoș, un fundaș dreapta cu experiență, care a făcut parte din naționala României la EURO 2024. Mirel Rădoi a dorit să-și întărească defensiva cu un jucător matur, capabil să ofere siguranță pe partea dreaptă a apărării.

Vasile Mogoș, un transfer de impact pentru apărare

Vasile Mogoș a fost prezentat oficial de Universitatea Craiova în aceeași zi în care s-a anunțat plecarea lui Florin Gașpăr. Fundașul experimentat vine de la CFR Cluj, aducând cu el experiența competițiilor internaționale și o disciplină tactică solidă.

Mirel Rădoi a considerat că aducerea lui Mogoș este esențială pentru a „betona” apărarea, având în vedere că acesta are deja meciuri importante în tricoul naționalei României. Transferul a fost gândit strategic pentru a întări compartimentul defensiv, un aspect esențial în planurile lui Rădoi de a readuce Craiova în lupta pentru titlu.

„OFICIAL | Bine ai venit la Știința, Vasile Mogoș! Universitatea Craiova își betonează defensiva cu internaționalul român Vasile Mogoș. Noul nostru fotbalist a trecut vizita medicală și va intra de astăzi sub comanda lui Mirel Rădoi. Fundașul a debutat pentru Naționala României în 2019 și a adunat 8 partide în tricoul primei reprezentative. A evoluat pentru Generația de Suflet în meciul împotriva Olandei la EURO 2024. Pentru CFR Cluj a jucat în 62 de partide, reușind să marcheze două goluri și să ofere o pasă decisivă. Mult succes în familia alb-albastră, Vasile!”, e mesajul transmis pe rețelele de socializare.

Mirel Rădoi, o revenire triumfală pe banca „Științei”

Revenirea lui Mirel Rădoi la Universitatea Craiova a fost privită cu interes de fanii olteni. Antrenorul s-a întors după o pauză de doi ani, ultima sa experiență la echipa din Bănie fiind marcată de un conflict cu Sorin Cârțu, președintele clubului, din cauza rezultatelor nesatisfăcătoare de atunci.

Totuși, după ce a semnat din nou cu Mihai Rotaru, finanțatorul echipei, Rădoi s-a împăcat cu Sorin Cârțu, iar atmosfera în cadrul clubului s-a schimbat radical. Rezultatele nu au întârziat să apară, „Știința” reușind să obțină 9 puncte din 9 posibile în primele trei meciuri sub comanda noului antrenor.

Această serie de victorii demonstrează că revenirea lui Rădoi a adus un suflu nou echipei și că schimbările efectuate în lot au început să dea roade.

Schimbări strategice în lotul Universității Craiova

Deciziile luate de Mirel Rădoi nu sunt întâmplătoare. Antrenorul își dorește o echipă competitivă, capabilă să lupte pentru obiectivele mari ale sezonului. Astfel, pe lângă aducerea lui Vasile Mogoș, Rădoi a aprobat și plecarea lui Elvir Koljic la Rapid, alegând să restructureze lotul pentru a aduce jucători care se potrivesc mai bine filosofiei sale de joc.

Mirel Rădoi este cunoscut pentru stilul său ofensiv și pentru cerințele tactice ridicate, iar mutările din această perioadă de mercato reflectă clar dorința sa de a avea un lot flexibil, dar bine organizat.

Pentru Florin Gașpăr, împrumutul la CSM Reșița poate reprezenta o oportunitate importantă de a acumula experiență în Liga 2 și de a-și demonstra calitățile pentru a reveni mai puternic la Universitatea Craiova.

Deși nu a apucat să debuteze la echipa mare, tânărul fundaș are potențialul de a crește valoric prin meciuri constante la un nivel competitiv, iar Rădoi va urmări cu siguranță evoluția sa de la distanță.

Universitatea Craiova, pregătită pentru lupta la titlu

Cu o apărare întărită prin aducerea lui Vasile Mogoș și cu un antrenor ambițios la conducere, Universitatea Craiova pare pregătită să lupte pentru obiectivele sale în acest sezon. Mirel Rădoi a demonstrat că nu se teme să ia decizii dificile și că este dispus să facă schimbările necesare pentru a crea o echipă competitivă și disciplinată.

Rămâne de văzut dacă strategia sa va aduce trofee în Bănie, dar începutul promițător și schimbările efectuate în lot oferă motive de optimism pentru fanii olteni.

Rămâi conectat pentru cele mai noi informații despre Universitatea Craiova și parcursul echipei sub comanda lui Mirel Rădoi!

Foto: prosport.ro

Comentarii Facebook

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.