Adrian Șut și Joyskim Dawa se gândesc la plecarea de la FCSB. Derby-ul rundei a 9-a din SuperLiga României, disputat între CFR Cluj și FCSB, s-a încheiat cu o remiză spectaculoasă, scor 2-2. Meciul a oferit momente de tensiune și răsturnări de situație, iar ambele echipe au avut ocazia să plece cu toate cele trei puncte. În cele din urmă, campioana FCSB a reușit să revină spectaculos de la 0-2 și să obțină un punct prețios.

CFR Cluj a început în forță și părea să se îndrepte spre o victorie confortabilă, grație dublei înscrise de Louis Munteanu. Atacantul a deschis scorul în minutul 25, iar apoi, în minutul 52, a punctat din nou, oferindu-i echipei sale un avantaj important de 2-0.

Cu toate acestea, avantajul nu a fost suficient pentru ca echipa lui Dan Petrescu să obțină victoria. Deși au dominat o mare parte a jocului, cei de la CFR Cluj nu au reușit să-și păstreze avantajul până la final.

Băluță și Dawa au salvat echipa

FCSB nu a renunțat și a reușit să revină pe final de meci. Alexandru Băluță a redus din diferență în minutul 70, oferind speranțe echipei sale. Apoi, în minutul 89, Joyskim Dawa a marcat golul egalizator, stabilind scorul final de 2-2.

După meci, Dawa a făcut o declarație controversată în cadrul flash-interviului, referindu-se la Louis Munteanu drept „acest atacant” și subliniind că primul său gol a fost norocos, iar al doilea a venit pe fondul unei erori de marcaj din partea FCSB-ului.

Remiza nu schimbă radical pozițiile celor două echipe în clasament, dar niciuna nu a reușit să obțină toate punctele de care avea nevoie. CFR Cluj ocupă locul 5, cu 14 puncte, fiind încă în cursa pentru locurile de top. De cealaltă parte, FCSB se află pe locul 12, cu doar 9 puncte, ceea ce reflectă o perioadă dificilă pentru campioana en-titre.

Joyskim Dawa, aproape de plecare?

Întrebările despre viitorul lui Joyskim Dawa la FCSB nu au întârziat să apară. Zvonurile privind o posibilă plecare a fundașului camerunez în perioada de mercato recent încheiată au fost alimentate și de soția sa, Sofya Dawa, care a declarat că fotbalistul este gata să facă un pas înainte în carieră. Întrebat despre acest subiect, Dawa nu a dat un răspuns concret, dar este evident că viitorul său la club este sub semnul întrebării.

”Am controlat jocul, dar am primit ușor goluri, de aceea a marcat acest atacant (n.r.- Louis Munteanu) de două ori. Dar am avut reacție, am arătat caracter, am revenit. Cred că e un punct bun.

La primul gol, abia a atins mingea. A avut noroc și a marcat. La al doilea, a fost o greșeală de marcaj. Dar trebuie să scoatem în evidență cum am revenit. Primim multe goluri, trebuie să lucrăm, să fim mai concentrați. Dacă ai o apărare bună, câștigi meciul. Cred că avem un lot bun, avem două echipe.

Despre toți jucătorii se zvonește că au oferte, dar sunt aici și mă concentrez la jocul meu, la această echipă”, a spus Dawa.

Adrian Șut, despre viitorul său la FCSB

Adrian Șut, mijlocașul central al FCSB, a fost mulțumit de rezultatul final al meciului, mai ales având în vedere că echipa sa a fost condusă cu 0-2. În privința zvonurilor despre o posibilă plecare, Șut a recunoscut că își dorește să facă un pas înainte în carieră, însă pentru moment este gata să rămână la FCSB și să își ajute echipa să depășească perioada dificilă.

”Este un punct meritat, dacă stăm să analizăm jocul cred că puteam să și câștigăm. S-a întâmplat să luăm acele goluri, dar noi încercăm să avem mereu posesia. Uneori ne iese, alteori nu. Am dat dovadă că suntem o echipă puternică și că avem caracter.

Până acum ne-am concentrat foarte mult pe Europa, acum încercăm pe campionat să o reglăm. Este dificil să vedem că nu adunăm puncte. De la meci la meci va fi bine și sunt sigur că putem să adunăm puncte.

Suntem fericiți, ne-am îndeplinit obiectivul să ne calificăm în cupele europene. E frumos să joci din 3 în 3 zile.

(n.r. Te gândești la plecare?) Gândul meu este la FCSB, o să dau tot ce am mai bun. Atâta timp cât se bazează lumea pe mine o să dau totul. (n.r. Cât de mare este dorința să pleci?) Nu știu cât de mare este. La un moment dat orice jucător își dorește să prindă un transfer afară, eu acum mă concentrez pe echipă”, a spus Adrian Șut.

Derby-ul dintre CFR Cluj și FCSB a fost unul plin de emoții și răsturnări de situație, în care ambele echipe au arătat de ce sunt printre cele mai puternice din SuperLigă. Deși niciuna dintre formații nu a obținut victoria, meciul a fost un spectacol fotbalistic care a ținut suporterii cu sufletul la gură până în ultimul minut. Rămâne de văzut cum vor evolua ambele echipe în următoarele etape, pe măsură ce lupta pentru pozițiile de top din clasament devine din ce în ce mai intensă.