Ahmed Bani și Raul Opruț au încredere în formația din Ștefan cel Mare. Într-un meci disputat intens în cadrul etapei a treia a SuperLigii României, Sepsi Sfântu Gheorghe și Dinamo au încheiat la egalitate, scor 1-1. Partida, desfășurată pe terenul celor de la Sepsi, a adus emoții și schimbări de scor care au ținut fanii cu sufletul la gură.

Florin Ștefan a deschis scorul pentru gazde în prima repriză, confirmând forma bună a echipei Sepsi. După pauză, Dinamo a reușit să restabilească egalitatea prin golul marcat de Petru Neagu, care a profitat de o oportunitate creată în repriza a doua. Acest rezultat a permis ambelor echipe să își mențină pozițiile favorabile în clasament.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe poziția a patra, loc de play-off, acumulând patru puncte și un golaveraj de +2. Pe de altă parte, Sepsi Sfântu Gheorghe a rămas pe locul doi, cu șapte puncte, consolidându-și astfel poziția în partea superioară a clasamentului.

Ahmed Bani și Raul Opruț, entuziasmați de startul de sezon al echipei Dinamo

Ahmed Bani, mijlocașul de 21 de ani al lui Dinamo, a reacționat pozitiv la finalul meciului. Bani s-a declarat mulțumit de punctul obținut în fața unei echipe puternice ca Sepsi și a subliniat îmbunătățirile pe care le-a observat la Dinamo față de sezonul precedent. Jucătorul a evidențiat progresul echipei în termeni de organizare și determinare pe teren.

”Un punct este echitabil. Eu încerc să îmi fac datoria de câte ori intru. Fără concurență nu poți să evoluezi. E normal să accept concurența.

E o atmosferă bună. Am început destul de bine campionatul. Noi speră să avem rezultate cât mai bune. Noi în a doua repriză ne-am revenit și am scos un punct.

Trebuie să înveți din greșeli. Am înțeles ce trebuie să facem. Ne-am maturizat fotbalistic. Am înțeles ce trebuie să facem, cum să facem, când să facem.

Vom lua meci cu meci. Nu vrem să ne mai gândim că vom trece prin ce am trecut anul trecut”, a spus Ahmed Bani, la flash-interviu.

Raul Opruț, fundașul stânga de 26 de ani, împrumutat de la KV Kortrijk, a devenit o piesă importantă în apărarea lui Dinamo. Cu un contract valabil până în vara anului 2026 cu echipa belgiană, Opruț a venit la Dinamo cu dorința de a juca cât mai multe minute pentru a reintra în vizorul echipei naționale. În flash-interviul de după meci, Opruț nu și-a ascuns ambiția de a reveni în lotul național, pentru care a avut deja patru apariții.

”Era normal să nu fie fericit (n.r.-Zelko Kopic) la pauză. Ne-am lăsat dominați, am pierdut de multe ori mingea. Mă simt foarte bine la Dinamo, încerc să-mi fac treaba cât mai bine și vreau să le răsplătesc încrederea pe care au avut-o în mine.

Cred că am jucat foarte bine în primele trei etape și încercăm să practicăm ceea ce lucrăm la antrenamente.

Nu știu dacă se poate să ducem echipa în play-off, trebuie să luăm meci cu meci și să obținem puncte. Vrem să practicăm un fotbal modern, pentru că lumea apreciază, suporterii au venit alături de noi și asta e cel mai important.

Normal că sper să revin la echipa națională, asta sper. Cu siguranță că dacă voi fi bine din punct de vedere fizic, tactic și mental și voi presta jocul pe care l-am prestat înainte, mă voi întoarce”, a declarat Raul Opruț.

Meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Dinamo a fost unul echilibrat, cu momente de intensitate și schimbări de scor care au reflectat determinarea ambelor echipe. Egalitatea de 1-1 a avut un impact semnificativ asupra clasamentului, menținând ambițiile celor două echipe pentru play-off. Reacțiile pozitive ale jucătorilor și progresul observat la Dinamo sugerează că echipa este pe drumul cel bun, în timp ce Sepsi își continuă parcursul solid în acest sezon al SuperLigii României.