Alexandru Băluță a fost luat prin surprindere de Gigi Becali. FCSB a înfruntat Petrolul Ploiești pe stadionul Ghencea, într-un meci din cadrul etapei a 10-a a SuperLigii, încheiat la egalitate, 1-1. Deși au început meciul în forță și păreau favoriți să obțină toate cele trei puncte, roș-albaștrii au cedat la ultima fază a jocului, într-un duel marcat de intensitate și un moment crucial de inferioritate numerică.

FCSB a deschis scorul rapid, prin Alexandru Băluță, în minutul 3. Atacantul lateral, aflat într-o formă de excepție, a marcat cu un șut direct, fără preluare, din afara careului, surprinzând apărarea ploieștenilor și lăsându-l fără replică pe portarul advers. A fost a treia reușită consecutivă pentru Băluță în campionat, după ce a înscris și în meciurile anterioare, contra UTA Arad (2-0) și CFR Cluj (2-2).

Alexandru Băluță nu i-a venit să creadă că a fost schimbat

Deși era într-o formă bună, Băluță a fost surprins să afle că va fi înlocuit la pauză. Totuși, fotbalistul de 31 de ani a rămas optimist, declarând că va continua să își dea toată energia pe teren, în ciuda deciziei antrenorului. Gigi Becali, patronul FCSB, îl poreclise „fotbalistul antigol” din cauza ratărilor din trecut, dar a fost impresionat de prestația sa în etapa anterioară, motiv pentru care l-a impus în primul 11.

„E păcat că pierdem puncte. Mă bucur că spăpăm de acest teren. E incredibil că un stadion atât de frumos (n.r. Ghencea) are un teren sub orice critică. Asta e până la urmă. Îmi doresc să avem noroc pe National Arena și să facem cât mai multe puncte.

Nu mă așteptam să fiu scos. Cu siguranță că aș fi fost atent, nu aș fi luat al doilea galben, probabil că acesta a fost motivul. Asta e până la urmă, eu nu-mi pierd încrederea. Eu voi fi același jucător și de câte ori se va apela la mine eu voi da sută la sută”, a declarat Alexandru Băluță, la flash-interviu.

Eliminare și momente tensionate

După începutul puternic al FCSB-ului, jocul a devenit din ce în ce mai dur. În minutul 30, Mihai Popescu a fost eliminat direct după ce l-a lovit pe Alexandru Tudorie, provocându-i o rană la cap. Această eliminare a schimbat dinamica jocului, lăsând FCSB să lupte în inferioritate numerică timp de mai bine de o oră.

Chiar și așa, echipa bucureșteană a reușit să controleze jocul și să își apere avantajul fragil. Petrolul a încercat să profite de avantajul omului în plus, dar FCSB a rezistat eroic până aproape de finalul meciului.

Totul părea să meargă în favoarea FCSB-ului, însă, în minutul 90+4, la ultima fază a meciului, portarul Ștefan Târnovanu a ieșit greșit pe o centrare. Alexandru Tudorie a speculat această greșeală și a înscris pentru Petrolul, aducând echipei ploieștene un punct nesperat. Egalarea de la ultima fază a meciului a lăsat un gust amar pentru FCSB, care a pierdut o victorie ce părea sigură.

În urma acestui rezultat, FCSB a acumulat 10 puncte, ocupând poziția a 10-a în clasament. De partea cealaltă, Petrolul a ajuns la 15 puncte și se situează pe locul 6. Această remiză complică parcursul FCSB-ului în campionat, în timp ce Petrolul continuă să se mențină în zona superioară a clasamentului.

Meciul dintre FCSB și Petrolul a fost unul intens, cu momente dramatice și un final imprevizibil. Deși roș-albaștrii au început în forță și au condus timp de aproape 90 de minute, eliminarea lui Mihai Popescu și greșeala din ultimele secunde au costat echipa victoria. FCSB trebuie să regândească strategia pentru meciurile viitoare, în timp ce Petrolul își continuă ascensiunea.