Alexandru Cicâldău (27 de ani) a bifat primele minute la Universitatea Craiova după revenirea sa de la Galatasaray, în remiza 0-0 cu FC Botoșani, în cadrul etapei a 13-a din SuperLigă. Intrat pe teren în minutul 60, în locul lui Takuto Oshima, Cicâldău a fost întâmpinat cu aplauze și scandări din partea suporterilor prezenți pe stadionul „Ion Oblemenco”.

Universitatea Craiova a plătit suma de 1,5 milioane de euro pentru a-l readuce pe mijlocașul de 27 de ani de la campioana Turciei, iar așteptările fanilor și ale clubului sunt mari. Cicâldău a avut o evoluție pozitivă în cele peste 30 de minute jucate, încercând să aducă un plus echipei sale, deși nu a reușit să marcheze.

Deși și-a dorit să contribuie la victorie încă din primul meci, Cicâldău nu a găsit drumul spre gol. La finalul meciului, Cicâldău a ținut să le mulțumească suporterilor pentru primirea călduroasă, subliniind că aplauzele și scandările i-au oferit un plus de motivație.

Alexandru Cicâldău, impresionat de căldura suporterilor

În cadrul flash-interviului, Cicâldău le-a făcut o promisiune fanilor, asigurându-i că va da totul pe teren pentru a răsplăti încrederea acordată: ”Mă bucur foarte mult că am reuşit să joc din nou, să intru în meci, dar sunt puţin supărat pentru că nu am reuşit să câştigăm.

Cred că ne-a lipsit acel prim gol de care aveam nevoie, trebuie să analizăm foarte bine şi să fim mai atenţi în faţa porţii la meciurile următoare.

Vreau să le mulţumesc foarte mult, mă bucur că mă susţin. M-au susţinut şi în perioada în care am fost plecat şi îi asigur că nu îi voi dezamăgi cu performanţele mele. Au fost suporterii la tribune (n.r. din cauza protestului galeriilor din țară ”împotriva abuzurilor forțelor de ordine”) şi îi aşteptăm şi pe cei de la peluză cât mai curând.

Îmi doresc să fiu sănătos pentru a-mi ajuta echipa cât mai mult posibil”

Revenirea lui Alexandru Cicâldău la Universitatea Craiova a fost un moment important atât pentru jucător, cât și pentru suporteri. Deși nu a reușit să marcheze în primul său meci, mijlocașul a arătat că este pregătit să-și aducă contribuția în viitoarele partide și să fie un lider în teren. Cu sprijinul fanilor și determinarea sa, Cicâldău promite să fie un jucător cheie pentru formația din Bănie în acest sezon.