Alexandru Dobre și Claudiu Petrila au schimbat fața echipei. Rapid București a obținut o victorie categorică, scor 5-0, în fața campioanei en-titre, Farul Constanța, într-un meci disputat pe teren propriu, în etapa a 13-a a SuperLigii. Giuleștenii au dominat partida de la un capăt la altul, oferind o adevărată demonstrație de forță fotbalistică.

Rapid a deschis scorul în minutul 13, prin tânărul Andrei Borza, care a înscris după o fază bine lucrată. Claudiu Petrila a dublat avantajul în minutul 30, după o acțiune personală de mare clasă. Spre finalul primei reprize, Alexandru Pașcanu a făcut 3-0, aducând liniște în tribunele Giuleștiului.

Partea a doua a meciului a fost marcată de prestația excelentă a lui Alexandru Dobre, noua achiziție a Rapidului. Dobre a fost introdus pe teren în minutul 66 în locul lui N’Jie și a reușit o „dublă” spectaculoasă, înscriind două goluri în doar șase minute. A fost un debut de vis pentru jucătorul adus la club de Marius Șumudică, care s-a arătat extrem de mulțumit de prestația acestuia.

Claudiu Petrila este fericit pentru victorie

După meci, Claudiu Petrila, mijlocașul care a marcat unul dintre golurile Rapidului, a declarat că și-a dorit foarte mult să obțină această victorie pentru a-i bucura pe fani, care nu au mai văzut un succes în Giulești de ceva timp.

Totodată, Petrila a adăugat că speră ca echipa să mai fi păstrat ceva din energia ofensivă pentru următoarea partidă importantă, derby-ul cu FCSB, care va avea loc pe 27 octombrie.

”O victorie mare, importantă. Sperăm că nu am marcat prea multe goluri astăzi (21 octombrie) și să uităm să dăm la derby-ul cu FCSB. Cred că după mult timp am simțit și noi că avem forță, că putem să ne batem de la egal la egal cu orice echipă.

Se pare că ne simțim bine în sistemul acesta (3-4-3), avem mai multe unghiuri de pase, dar cu siguranță mai avem de muncit la unele chestii. Motivația era la cel ami înalt nivel, pentru că era o presiune pe noi că nu am mai câștigat acasă de foarte mult timp. Voiam să-i facem fericiți pe fani.

(n.r. v-a prins bine ședința cu domnul Șucu?) Se pare că am fost mai închegați, că am alergat mai mult unul după altul. (n.r. cum sunt noii colegi: Dobre, N’Jie, Boupendza) Cred că este exact ce ne lipsea. Avem mai multă forță în atac, se vede că au multă experiență în spate.

Suntem pregătiți pentru derby (n.r. cu FCSB). După mult timp am reușit să câștigăm și să cântăm alături de ei. Nu trebuie să ne îmbărăm cu apă rece, este doar o victorie”, a spus Petrila la finalul partidei.

Alexandru Dobre, omul meciului

Una dintre figurile centrale ale victoriei împotriva Farului a fost Alexandru Dobre. Jucătorul, adus recent la Rapid la insistențele antrenorului Marius Șumudică, a avut un impact imediat, reușind două goluri la debutul său. Dobre a intrat pe teren în minutul 66 și a marcat în minutele 72 și 78, răsplătind astfel încrederea pe care Șumudică i-a acordat-o.

”E un debut de vis! Este mai importantă victoria Rapidului, decât faptul că am marcat o ‘dublă’.

Sunt un jucător dinamic. Am fost inspirat și mă bucur că mi-a ieșit. M-a ajutat ritmul din Portugalia și mă bucur că îmi prinde bine ce am învățat acolo. Marius Șumudică m-a încurajat și colegii m-au făcut să mă simt ca acasă aici.

Nu știu ce părere are selecționerul de prestația mea. Dacă dânsul va considera că merit să fiu convocat la echipa națională, ar fi o mândrie pentru mine.

Va fi un drum lung de acum încolo. Suntem ca o familie și ne bucurăm că am obținut un rezultat pozitiv. Sunt niște momente incredibile. Sunt momente care îmi vor rămâne în minte pentru totdeauana și le voi povesti mai departe.

Le mulțumesc fanilor, colegilor și familiei pentru susținere”, a declarat Alex Dobre, la flash-interviu.

După această victorie impresionantă, Rapid București urcă pe locul 10 în clasament, acumulând 16 puncte. De cealaltă parte, Farul Constanța se află pe poziția a 12-a, cu doar 13 puncte, într-un sezon dificil.

Rapidul a oferit un spectacol pe teren propriu, iar fanii giuleșteni, care au fost mereu alături de echipă, speră acum ca această formă excelentă să continue și în meciurile viitoare, în special în derby-ul cu FCSB.