Andrei Ivan vrea să fie titular. Dinamo București a reușit o victorie impresionantă în fața Universității Craiova, câștigând cu scorul de 2-1 în etapa a șaptea din SuperLiga României, în ciuda faptului că a terminat meciul cu doi jucători eliminați. „Câinii Roșii” au demonstrat determinare și reziliență, obținând trei puncte prețioase și urcând pe locul doi în clasament.

Meciul a început fulminant pentru Dinamo, Ahmed Bani deschizând scorul încă din primul minut de joc, surprinzând defensiva Craiovei. Echipa din Ștefan cel Mare a continuat să atace, iar în minutul 42, Eddy Gnahore a majorat avantajul, ducând scorul la 2-0. Universitatea Craiova a reușit să răspundă rapid, Elvir Koljic reducând din diferență doar câteva secunde mai târziu, dar acesta avea să fie și singurul lor gol.

În a doua repriză, Dinamo a fost pusă la grea încercare. Sivis, fundașul lateral al „Câinilor”, a fost eliminat în minutul 58, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Situația s-a complicat și mai mult pentru gazde în minutul 83, când Homawoo a văzut al doilea cartonaș galben în doar trei minute și a fost eliminat la rândul său, lăsând Dinamo în dublă inferioritate numerică. În ciuda acestui dezavantaj, Universitatea Craiova nu a reușit să valorifice avantajul, nereușind să înscrie golul egalizator, deși a pus presiune constantă pe defensiva dinamovistă.

Dinamo, pe podiumul SuperLigii

Cu această victorie, Dinamo a urcat pe locul doi în clasamentul SuperLigii, acumulând 12 puncte, la doar două puncte în spatele Universității Craiova, care rămâne lider, dar a suferit prima înfrângere a sezonului. Rezultatul consolidează poziția echipei din Ștefan cel Mare și aduce un plus de încredere fanilor, care nu au mai văzut o asemenea performanță de mult timp.

Andrei Ivan, dezamăgit de rezultat și de statutul său la Craiova

După meci, Andrei Ivan, unul dintre jucătorii Universității Craiova care a intrat pe parcursul jocului, și-a exprimat dezamăgirea față de rezultat. La flash-interviu, Ivan a criticat și starea gazonului de pe stadionul „Arcul de Triumf”, considerând că aceasta a influențat negativ desfășurarea meciului.

Atacantul a discutat și despre situația sa la Craiova, unde a fost rezervă în ultimele partide. În contextul zvonurilor privind un interes din partea Rapidului pentru el, Ivan a recunoscut că este măgulit de interes, dar a evitat să comenteze detalii despre o eventuală mutare în Giulești, lăsând subiectul deschis.

”Am luat gol în minutul 1, apoi dintr-o deviere, am înscris și noi, dar nu am reușit să revenim. Suntem foarte dezamăgiți, am avut ocazia de a înscrie din nou contra lui Dinamo. Nu am putut s-o fac, îmi pare rău. Cel mai prost gazon din Liga 1, cred. Dar nu avem ce să facem.

Am discutat cu Mister, am revenit după 12 zile, era normal să nu intru titular, am făcut doar 4 antrenamente. Nu-mi place să fiu rezervă, dar trebuie să dovedesc că merit.

Nu vreau să vorbesc despre aceste lucruri (n.r.- despre interesul Rapidului pentru el). Mă bucură, dar sunt jucătorul Universității Craiova. Nu pot să răspund în acest moment. Suntem pe primul loc, dar trebuia să câștigăm pentru a ne distanța de locul 2”, a spus Ivan.

Victoria echipei Dinamo în fața Universității Craiova este o demonstrație de forță și reziliență, arătând că echipa este capabilă să facă față provocărilor chiar și în condiții dificile. De cealaltă parte, Craiova va trebui să analizeze motivele acestei înfrângeri și să își îmbunătățească jocul, mai ales în momentele în care adversarul este în dificultate. Sezonul continuă, iar ambele echipe au încă multe de demonstrat în lupta pentru supremația în SuperLigă.