Costel Gâlcă se aștepta să câștige cu Dinamo. Universitatea Craiova a suferit prima înfrângere a sezonului în SuperLiga României, fiind învinsă de Dinamo București cu scorul de 2-1, într-un meci disputat pe „Arcul de Triumf”. Deși echipa din Bănie a avut un avantaj numeric pe teren, după ce Dinamo a rămas în nouă jucători, oltenii nu au reușit să profite de această situație, lăsând trei puncte prețioase să le scape printre degete.

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru Universitatea Craiova, Ahmed Bani deschizând scorul în favoarea dinamoviștilor încă din minutul 1. Cu un joc rapid și bine organizat, Dinamo a continuat să pună presiune, iar în minutul 42, Eddy Gnahore a dublat avantajul echipei din Ștefan cel Mare.

Universitatea Craiova a încercat să revină în joc imediat, reușind să reducă din diferență prin Elvir Koljic doar câteva secunde mai târziu. Însă, în ciuda eforturilor depuse, echipa antrenată de Costel Gâlcă nu a reușit să mai înscrie, chiar și după ce Dinamo a rămas în inferioritate numerică. Sivis a văzut cartonașul roșu în minutul 58, iar Homawoo a fost eliminat în minutul 83, lăsându-i pe olteni cu doi oameni în plus pe teren, dar fără rezultate concrete pe tabela de marcaj.

Costel Gâlcă este dezamăgit de rezultat

La finalul partidei, antrenorul Universității Craiova, Costel Gâlcă, s-a arătat extrem de dezamăgit de prestația echipei sale, criticând în mod deschis lipsa de atitudine și determinare a jucătorilor.

”O echipă care joacă mult pe contraatac, cred că și începutul meciului a fost decisiv pentru prima repriză, cel puțin. Am primit gol imediat după ce startul jocului. Nici mingea nu a fost trimisă unde trebuie, am făcut pressing, apoi ne-au prins descoperiți, a avut timp atacantul să se întoarcă și am primit golul.

Al doilea gol, tot după o deviere a noastră, a lui Maldonado. N-am reușit în repriza a doua să fim puțin mai limpezi la minte, să putem să găsim spațiile necesare, să venim cu multe centrări. Am mai avut și acea bară în prima repriză, a lui Mitriță. Mă așteptam să câștigăm și e o lovitură grea pentru noi.

Bineînțeles, când începi cu accidentări (n.r.- ale lui Paradela și Anzor), normal că-ți încurcă tot, îți dă planul peste cap, dar nu e o scuză. Trebuia să câștigăm, să fim mai clari. Am vrut să venim cu mai mulți jucători de atac, să creăm mai multe acțiuni și să le finalizăm mult mai bine.

Muncă multă la antrenamente și mai multă atitudine. Să fim mai organizați și mai pragmatici, astăzi n-am fost. Suntem în etapa a șaptea, îmi doream să plecăm cu o victorie de aici, dar n-a fost să fie. Terenul a fost moale, e normal să fie mai complicat, dar nu e o scuză”, a spus Gâlcă.

Această înfrângere neașteptată vine într-un moment crucial pentru Craiova, care spera să își consolideze poziția în fruntea clasamentului. Costel Gâlcă a subliniat că va fi nevoie de o schimbare rapidă în mentalitatea și abordarea echipei pentru a evita astfel de rezultate pe viitor.

Un semnal de alarmă pentru Universitatea Craiova

Eșecul în fața lui Dinamo este un semnal de alarmă pentru Universitatea Craiova, care până acum a avut un parcurs solid în SuperLiga României. Cu toate acestea, meciul de pe „Arcul de Triumf” a evidențiat slăbiciuni în jocul oltenilor, mai ales în capacitatea de a gestiona momentele critice și de a profita de avantajele numerice.

Pentru fani și pentru echipă, această înfrângere dureroasă trebuie să fie un motiv de reflecție și de mobilizare pentru meciurile viitoare. Costel Gâlcă și staff-ul său tehnic vor avea acum sarcina dificilă de a redresa moralul echipei și de a găsi soluțiile necesare pentru a reveni pe calea victoriilor.

În concluzie, Universitatea Craiova trebuie să își regăsească rapid forma și să arate că această înfrângere a fost doar un accident de parcurs într-un sezon lung și plin de provocări.