Costel Gâlcă este supărat că fotbaliștii săi nu mai joacă fotbal. Universitatea Craiova și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate meciul disputat în etapa a 10-a a SuperLigii României, scor 1-1. Confruntarea de pe Cluj Arena a fost una echilibrată, însă niciuna dintre echipe nu a reușit să obțină cele trei puncte.

Clujenii, cunoscuți drept „Șepcile roșii”, au început mai bine partida și au deschis scorul în minutul 39 prin atacantul Mamadou Thiam. În urma unui pressing susținut, Thiam a finalizat cu precizie și a dus gazdele în avantaj înainte de pauză. Universitatea Craiova, care venea după o serie de trei meciuri fără victorie, căuta să-și ia revanșa în fața suporterilor.

Oltenii au arătat o atitudine mai bună în repriza a doua, iar în minutul 65 au reușit să egaleze prin Oshima, care a profitat de o deviere și l-a învins pe portarul clujenilor. După acest moment, meciul a devenit unul tensionat, ambele echipe căutând să preia conducerea, însă scorul a rămas neschimbat până la final.

Reacția lui Costel Gâlcă

În ciuda faptului că Universitatea Craiova a reușit să obțină un punct pe un teren dificil, antrenorul Costel Gâlcă s-a arătat nemulțumit de modul în care echipa sa a evoluat în prima repriză. La finalul meciului, Gâlcă nu s-a ferit să critice jocul echipei, considerând că au fost momente în care formația sa a fost prea pasivă, permițând adversarului să controleze jocul.

”Am spus înainte că-mi doream să luăm cele trei puncte, băieții au fost montați toată săptămâna. În prima repriză nu prea am existat.

În a doua repriză am avut ceva ocazii, am avut și șansă la gol, dar nu e de ajuns cu 45 de minute. Am greșit foarte mult. Când pierzi mingea așa ușor, e normal să fac schimbări. Cei care au intrat au făcut-o bine.

Unii abia și-au revenit, forma jucătorilor oscilează destul de mult. Baiaram a jucat bine meciul trecut, acum puțin mai slăbuț. E greu să alegi un cel mai bun prim 11. Sperăm să fim cât mai buni și să câștigăm puncte.

Nu este ciudat că ‘U’ Cluj e lider. Dacă au luat puncte, au luat pe meritul lor. Au omogenitate în echipă”, a declarat Constantin Gâlcă.

Remiza menține Universitatea Cluj pe primul loc în clasament, cu 22 de puncte, având un avantaj de 5 puncte față de Oțelul Galați, care are un meci mai puțin disputat. Formația ardeleană continuă să fie una dintre cele mai constante echipe ale sezonului, având un parcurs impresionant până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova se află pe locul 4, cu 16 puncte, însă echipa olteană trece printr-o perioadă dificilă, având patru meciuri la rând fără victorie. Această serie de rezultate pune presiune pe antrenorul Costel Gâlcă, deși conducerea clubului și-a exprimat public încrederea în capacitatea sa de a redresa echipa.

În concluzie, deși partida de pe Cluj Arena a oferit momente de intensitate, rezultatul de egalitate nu a mulțumit pe deplin niciuna dintre echipe, ambele având nevoie de o victorie pentru a-și consolida poziția în clasament.