Costel Gâlcă a fost negru de supărare la finalul meciului. Universitatea Craiova a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 0-0, în cadrul etapei a 4-a a SuperLigii. Meciul, disputat pe stadionul „Ion Oblemenco”, a fost marcat de o serie de ocazii ratate și o defensivă solidă din partea ambelor echipe.

Declarațiile lui Costel Gâlcă

La finalul partidei, antrenorul Universității Craiova, Costel Gâlcă, în vârstă de 52 de ani, a oferit câteva concluzii dure referitoare la prestația echipei sale. Tehnicianul a subliniat necesitatea unei îmbunătățiri urgente în jocul echipei pentru a atinge obiectivele stabilite la începutul sezonului.

”În prima repriză am jucat foarte prost. Câțiva dintre jucători nu au putut, au ieșit accidentați. A fost încărcătura. Ivan s-a întins după o minge și a simțit ceva.

Am jucat prost. Am demonstrat că nu putem juca la 3-4 zile, cum îmi doream eu. Cred că ne trebuiau două echipe. Am fost neputincioși, s-a văzut și în teren.

În a doua repriză am pus presiune, dar nu am putut marca. Niciodată nu introduc un jucător din primul minut până nu îl întreb. Eu îmi asum decizia de a începe cu un prim 11, dar și ei trebuie să-și asume că sunt 100%.

(n.r. despre transferuri) Sperăm să-i avem și să vină cât mai repede. Și cu jucătorii pe care îi avem, eu zic că ne trebuie mult timp să ne perfecționăm. Și din punct de vedere fizic mai avem mult de lucru. Sunt dezamăgit și cred că acesta nu este drumul pentru a te lupta la titlu. Trebuie să schimbăm tot, mentalitatea, atitudinea”, a spus Costel Gâlcă, la flash-interviu.

Situația lui Alex Mitriță

În cadrul aceleași conferințe de presă, Costel Gâlcă a abordat și subiectul legat de Alex Mitriță, unul dintre jucătorii importanți ai echipei. Deși au existat speculații despre o posibilă plecare a acestuia, antrenorul a clarificat situația: ”Eu nu am spus nici eu că este ultimul lui meci. Este un jucător care dă un plus echipei și care ne ajută mult.”

Mesaj de susținere pentru Nicușor Bancu

Într-un gest de solidaritate, Costel Gâlcă a transmis un mesaj de susținere pentru căpitanul echipei, Nicușor Bancu, care trece printr-o perioadă dificilă după decesul tatălui său.

”Toți suntem alături de el (n.r. Nicușor Bancu), de familia lui. Păcat că astăzi nu i-am putut aduce o victorie, să-i mai alinăm din durere”, a spus Costel Gâlcă, la flash-interviu.

Meciul dintre Universitatea Craiova și Petrolul Ploiești a fost unul intens, dar fără goluri, evidențiind nevoia ambelor echipe de a-și îmbunătăți jocul ofensiv. Universitatea Craiova, sub conducerea lui Costel Gâlcă, continuă să caute formulele câștigătoare și să rămână competitivă în SuperLiga. Cu jucători valoroși precum Alex Mitriță și un lider inspirat în persoana lui Nicușor Bancu, echipa are potențialul de a-și atinge obiectivele în acest sezon.