Petrolul Ploiești a obținut o victorie importantă împotriva Rapidului București, scor 1-0, în cadrul etapei a treia a SuperLigii României. Golul decisiv a fost marcat de Albin Berisha, aducând bucurie suporterilor „Lupilor Galbeni” și menținând Rapidul fără victorie în această ediție de Liga 1.

Cristi Săpunaru este tot mai îngrijorat după evoluția Rapidului

Săpunaru, căpitanul echipei, a intrat pe teren în minutul 67, marcând debutul său în acest sezon. La finalul meciului, el și-a exprimat frustrarea față de rezultatul final și performanța echipei.

”Nu cred că meritam să pierdem, am avut ocazii imense. O singură ocazie, am luat un gol și am pierdut. O primă repriză bună, a doua a fost dezastruoasă.

Ce ne propunem e foarte puțin, este extrem de puțin. Este urât pentru noi, dar nu avem ce să facem.

(n.r. Ce le-ai spus la pauză?) Le-am spus că derby-urile se câștigă cu inima. Trebuie să schimbăm mentalitatea, nu câștigăm meciurile ratând.

După trei etape avem două puncte, mi-e și rușine să vorbesc. Trebuie să strângem rândurile și să facem ceva. Așa nu se mai poate. Dacă nu câștigăm cu Sepsi va fi un vulcan un Giulești, dacă nu câștigăm o să fie rău pentru toată lumea. Suporterii erau supărați, ne-au susținut și la sfârșit erau supărați”, a spus Cristi Săpunaru.

Veteranul echipei a lansat, de asemenea, un avertisment dur către coechipierii săi. Săpunaru a subliniat importanța următorului meci împotriva Sepsi, afirmând că această confruntare trebuie câștigată pentru a evita o criză majoră. „Va fi un vulcan în Giulești” dacă echipa nu obține o victorie, a avertizat el.

Această victorie oferă Petrolului un start promițător în sezon, în timp ce Rapidul trebuie să își regândească strategia pentru a-și reveni și a obține primele succese. Următorul meci se anunță crucial pentru echipa din Giulești, iar presiunea este în continuă creștere.