Daniel Bîrligea a dovedit că merită banii. FCSB a început cu dreptul faza grupelor din Europa League, obținând o victorie categorică, 4-1, împotriva echipei letone RFS. Echipa antrenată de Elias Charalambous a dominat meciul de la un capăt la altul, oferind un adevărat spectacol ofensiv pe stadionul propriu. Unul dintre eroii serii a fost atacantul Daniel Bîrligea, care a deschis scorul rapid, marcând după doar 10 minute de joc.

Daniel Bîrligea, revanșă pe teren și un mesaj clar pentru Gigi Becali

După fluierul final, Daniel Bîrligea a fost abordat pentru un scurt interviu chiar pe gazon. În cadrul acestuia, atacantul a profitat de ocazie pentru a trimite un mesaj patronului FCSB, Gigi Becali. Bîrligea a făcut referire la meciul precedent din campionat, când în partida împotriva Petrolului a fost schimbat la pauză, lucru care a ridicat semne de întrebare în rândul fanilor și al specialiștilor. Atacantul a subliniat că nu este același jucător care a fost înlocuit în Ghencea, demonstrându-și valoarea prin evoluția sa din această seară.

”O fericire imensă să dau gol și să dovedesc. Ne ajută foarte mult să avem moral pentru următoarele meciuri, pentru campionat.

Am intrat pe gazon s-o fac fericită pe mama, s-o fac fericită pe iubita mea, care au fost în tribune. Am vrut să arăt că nu sunt cel de meciul trecut”, a declarat Daniel Bîrligea.

Deși în partida cu Petrolul din SuperLigă, Bîrligea a avut parte de o seară mai puțin reușită, fiind înlocuit la pauză, în meciul cu RFS, atacantul a avut o cu totul altă prestație. Cu un gol înscris și o contribuție constantă în jocul ofensiv al echipei, Bîrligea a rămas pe teren până în minutul 76, când a fost înlocuit de Octavian Popescu.

Această evoluție vine ca o gură de aer proaspăt pentru jucător, care a fost ținta unor critici după prestația din campionat. În fața echipei letone, Bîrligea a demonstrat că are potențialul și calitățile necesare pentru a fi un element cheie în atacul FCSB-ului, mai ales în competițiile europene.

FCSB, un start perfect în Europa League

Meciul împotriva RFS a fost unul dominat clar de FCSB, care a controlat jocul atât în posesie, cât și în ocaziile create. După golul rapid marcat de Bîrligea, echipa bucureșteană a continuat să preseze, reușind să înscrie de alte trei ori pe parcursul partidei. Deși letonii au redus din diferență, scorul final de 4-1 reflectă superioritatea clară a echipei lui Charalambous.

Această victorie nu doar că le aduce primele trei puncte în grupa de Europa League, dar reprezintă și un impuls moral înaintea meciurilor următoare, atât pe plan european, cât și în competiția internă.

După această victorie categorică, FCSB se va concentra pe meciurile următoare din Europa League, unde speră să își continue parcursul de succes și să se califice în fazele eliminatorii. În același timp, echipa trebuie să gestioneze cu atenție și meciurile din campionat, unde obiectivul principal rămâne titlul de campioană.

Daniel Bîrligea, prin prestația sa din acest meci, și-a câștigat locul în primul „11” și a arătat că poate fi o soluție viabilă pentru atacul echipei în meciurile importante. Rămâne de văzut dacă această formă bună va continua și în partidele următoare, dar debutul european al FCSB-ului nu poate fi decât încurajator pentru fani și pentru conducerea clubului.