Într-o demonstrație de forță și determinare, Dinamo București a învins Gloria Buzău cu un categoric 4-1, în etapa a 4-a a SuperLigii. Unul dintre eroii meciului a fost Dennis Politic, atacantul în vârstă de 24 de ani, care a înscris două goluri și a avut o prestație remarcabilă pe teren.

Dennis Politic a deschis scorul devreme, în minutul 10, stabilind tonul pentru restul partidei. Dinamo a continuat să domine, iar Raul Opruț a dublat avantajul echipei în minutul 27. Deși Gloria Buzău a reușit să reducă din diferență printr-un autogol al lui Kennedy Boateng în minutul 53, Dinamo a revenit în forță. Astrit Selmani a înscris în minutul 80, iar Dennis Politic a închis tabela în minutul 84, completându-și dubla și asigurând o victorie convingătoare pentru echipa sa.

Dennis Politic este impresionat de noile transferuri de la Dinamo

După meci, Dennis Politic a evidențiat importanța noilor transferuri în succesul echipei, adăugând că există o „foame de trofee” la club. Această dorință de succes se reflectă în jocul dinamic și ofensiv al echipei.

”E fericire la cote maxime la Dinamo. Suntem fericiți pentru cele trei puncte. Ne așteptam la un meci foarte dificil. I-am urmărit în timpul săptămânii pe buzoieni.

Am făcut analize video și am lucrat cum să îi contracarăm. Ei au început bine sezonul și mă bucur că am câștigat.

Mă bucur foarte tare. Mulțumesc lui Dumnezeu pentru aceste goluri. I le dedic soției mele și fiicei mele nou-născute. Eu am dat tot ce am putut astăzi.

(n.r. Care e secretul lui Dinamo?) Au venit și unii jucători noi, cu altă energie. Avem un grup unit. Avem foame de joc. Avem foame de trofee. Ăsta e obiectivul nostru: Dinamo în play-off”, a declarat Dennis Politic, la finalul partidei.

Clasamentul SuperLigii, după etapa a 4-a

Cu această victorie, Dinamo a urcat pe locul al doilea în clasamentul SuperLigii, acumulând 7 puncte. Gloria Buzău, cu 4 puncte, se situează pe locul nouă. În fruntea clasamentului se află Oțelul, cu 10 puncte, după ce a învins Hermannstadt cu 1-0 în deschiderea rundei a 4-a.

Dinamo București pare determinată să continue această formă excelentă și să se implice activ în lupta pentru titlu. Prestațiile impresionante, precum cea a lui Dennis Politic, și contribuțiile valoroase ale noilor transferuri sugerează un viitor promițător pentru echipa din Ștefan cel Mare. Cu o ambiție clară și o echipă bine consolidată, Dinamo este pregătită să ofere fanilor săi spectacol și, posibil, trofee în acest sezon.