Într-un meci disputat în etapa a 4-a a SuperLigii, Dinamo București a demonstrat încă o dată că este una dintre echipele de top ale campionatului, învingând Gloria Buzău cu scorul de 4-1. Victoria a fost marcată de o serie de goluri spectaculoase și de un joc ofensiv impresionant.

Partida a început în forță pentru Dinamo, cu Dennis Politic deschizând scorul în minutul 10. Echipa din Ștefan cel Mare a continuat să domine jocul, iar Raul Opruț a majorat avantajul în minutul 27. Deși Gloria Buzău a încercat să revină în joc, singura lor reușită a venit dintr-un autogol al lui Kennedy Boateng în minutul 53.

Cu toate acestea, echipa din Ștefan cel Mare nu a cedat și a continuat să presioneze, Astrit Selmani marcând în minutul 80, iar Dennis Politic și-a completat dubla în minutul 84, asigurând o victorie confortabilă pentru echipa sa.

Andrei Nicolescu a lăudat Dinamo

După încheierea meciului, Andrei Nicolescu, administratorul special al clubului Dinamo, a lăudat prestația echipei sale, subliniind că echipa nu doar câștigă, ci și oferă un fotbal de calitate, spre deliciul fanilor.

”Suntem mai pregătiți pentru această ligă, față de anul trecut. Nu trebuie să ne entuziasmăm prea tare. La Dinamo încercăm să construim.

Dinamo trebuie să crească și să aiba rezultate așa cum merită. Putem să spunem că acasă ne dominăm adversarii și facem spectacol. Și domnul Mircea Lucescu a remarcat că suntem mult mai bine structurați și că suntem mai verticali pe poartă.

Am terminat meciul cu 6 jucători români, dintre care mulți dintre ei erau under”, a spus Andrei Nicolescu, la Liga Digisport.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul al doilea în clasamentul SuperLigii, acumulând 7 puncte. Gloria Buzău se află pe locul nouă, cu 4 puncte. Liderul actual al SuperLigii este Oțelul, care a obținut 10 puncte, după victoria împotriva Hermannstadt, scor 1-0, în deschiderea rundei a 4-a.

Cu această victorie, echipa din Ștefan cel Mare își consolidează poziția în partea superioară a clasamentului și își demonstrează capacitatea de a lupta pentru play-off sau chiar titlu în acest sezon. Jocul ofensiv și spectaculos al echipei promite să aducă și mai mulți suporteri la stadion, pe măsură ce campionatul avansează.

Dinamo va căuta să mențină acest ritm și să continue să impresioneze atât prin rezultate, cât și prin calitatea fotbalului practicat, în speranța de a cuceri titlul la finalul sezonului.