Într-un meci electrizant desfășurat pe teren propriu, CFR Cluj a obținut o victorie dramatică cu scorul de 3-2 împotriva lui Dinamo București, marcând astfel un debut de succes în noul sezon al SuperLigii.

Partida a fost plină de momente spectaculoase și răsturnări de situație. Dinamo a deschis scorul în minutul 14 prin Cătălin Cîrjan, care a reușit să surprindă apărarea ardelenilor. Avantajul „alb-roșiilor” a fost consolidat în minutul 34 de Hakim Abdallah, ducând scorul la 2-0 în favoarea oaspeților.

Cu toate acestea, CFR Cluj a demonstrat de ce este una dintre cele mai puternice echipe din campionat. În minutul 42, Ciprian Deac a redus din diferență printr-un penalty executat cu sânge rece. În repriza secundă, ardelenii au continuat să preseze, iar Daniel Bîrligea a egalat în minutul 52. Lovitura finală a venit în prelungiri, când Panagiotis Tachtsidis a marcat golul victoriei în minutul 90+3, aducând bucurie fanilor locali.

Reacția antrenorului lui Dinamo, Zeljko Kopic

Antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, și-a exprimat dezamăgirea după meci, recunoscând calitatea superioară a adversarilor.

”Știam că va fi un meci greu. CFR Cluj are multă calitate și jucători care pot face diferența. În prima repriză am făcut multe lucruri bune. În a doua am făcut greșeli.

Ei au avut intensitate tot meciul. Nu am avut suficienți jucători care să facă partea defensivă bună. Am adus jucători tineri de pe bancă. Vrem să le dăm încredere. Asta e ideea noastră.

Cîrjan a fost bun. Vreau să controleze jocul timp de 90 de minute. Acest lucru o să vină în timp. Știm ce fel de jucător este.

Vrem să avem un sezon mult mai bun decât ultimul și să facem mai multe puncte”, a declarat Zeljko Kopic.

Deși Cătălin Cîrjan a fost cel care a deblocat tabela pentru Dinamo, acesta și-a exprimat regretul că echipa sa nu a putut menține avantajul. La finalul meciului, mijlocașul a afirmat că își dorește să repete evoluțiile bune și să contribuie cu cât mai multe goluri în viitor.

”Am făcut o primă repriză bună. S-a văzut experiența lor. Au venit peste noi și au întors rezultatul. Mă bucur foarte mult că am marcat și să joc. Anul trecut a fost unul greu pentru mine.

Preferam să câștigăm și să nu marchez eu. Nu vreau să vorbesc de ce s-a întâmplat. Vreau să joc fotbal de plăcere. Dacă jucăm ca în prima repriză, nu vom avea probleme”, a declarat Cătălin Cîrjan, la flash-interviu.

Florin Prunea, fostul portar al „Generației de Aur” și un observator atent al fotbalului românesc, a criticat dur performanța lui Dinamo. El a subliniat că lotul actual al „Câinilor Roșii” este inferior celui din sezonul precedent și și-a exprimat scepticismul în privința șanselor de calificare în play-off.

”Din minutul 25 au căzut fizic (n.r. jucătorii lui Dinamo). Banca face diferența. Mie mi se pare că sunt mai slabi (n.r. Dinamo). Cu siguranță vor mai aduce jucători. Dacă rămâne cu lotul ăsta, Dinamo nu e de play-off”, a spus Prunea, la emisiunea Fotbal Club.

Perspective pentru viitor

În ciuda victoriei obținute, CFR Cluj trebuie să rămână concentrată pentru a menține ritmul bun pe parcursul sezonului. Dinamo, pe de altă parte, are nevoie de îmbunătățiri rapide și semnificative pentru a-și îndeplini obiectivul stabilit de conducere: calificarea în play-off.

Startul SuperLigii a fost unul intens și promite un sezon plin de surprize și meciuri spectaculoase, pe măsură ce echipele își ajustează strategiile și își îmbunătățesc performanțele pentru a-și atinge obiectivele.