În etapa a treia a SuperLigii României, Dinamo a reușit să obțină un punct important în meciul împotriva echipei Sepsi Sfântu Gheorghe, meci care s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Prima repriză a fost dominată clar de Sepsi, echipa gazdă. Covăsnenii au început meciul în forță și și-au concretizat superioritatea pe tabela de marcaj prin golul marcat de Florin Ștefan. Acesta a reușit să înscrie în prima parte a jocului, oferind astfel echipei sale un avantaj meritat la pauză, scor 1-0.

Dinamo va mai face transferuri

Repriza a doua a adus o schimbare de atitudine pentru Dinamo. ”Câinii roșii” au revenit de la vestiare mult mai determinați să obțină un rezultat pozitiv. Antrenorul Zeljko Kopic a făcut câteva modificări inspirate în echipă, printre care și introducerea lui Petru Neagu. Acesta nu a dezamăgit, reușind să înscrie golul egalizator pentru Dinamo și să stabilească astfel scorul final de 1-1.

”E greu să jucăm aici la Sfântu Gheorghe. În prima repriză Sepsi a jucat cu mare intensitate. Am vrut să facem un joc de posesie și de atac. Am avut două ocazii mari în prima parte și trebuia să le fructificăm.

La pauză le-am spus că trebuie să ne schimbăm atitudinea. Să ne facem jocul, să pasăm între linii. Știam că o să vină și golul dacă sunt mai exacți în ceea ce privește jocul de pase.

Sunt fericit pentru jucătorii care au intrat de pe bancă pentru că au muncit foarte mult. De asemenea, sunt fericit că am avut destulă energie în repriza a doua, să luptăm pentru marcarea golului egalizator.

Lucrăm foarte mult pentru organizarea echipei pe atac. Aducem multe mingi în ultima treime a terenului. Abdallah, de exemplu, joacă foarte bine, a avut ocazii. Nu poate să înscrie de fiecare dată.

Cred că mai avem nevoie de jucători. Căutăm fotbaliști pe fiecare post. Avem pretenții mari la Dinamo. Vrem să facem un Dinamo din ce în ce mai puternic”, a declarat Zeljko Kopic, la flash-interviu.

Meciul de la Sfântu Gheorghe a fost unul intens și disputat, ambele echipe arătând o dorință mare de victorie. Cu toate acestea, Dinamo și Sepsi și-au împărțit punctele, fiecare echipă având momentele sale de dominare pe parcursul celor 90 de minute.