Elias Charalambous și-a lăudat unul dintre fotbaliștii de sub comanda sa. FCSB a obținut o victorie importantă în deplasare, învingând Sepsi cu scorul de 1-0, într-un meci disputat în cadrul etapei a 11-a din SuperLigă. Golul decisiv al partidei a fost marcat în minutul 15 de Florin Tănase, care a finalizat o fază creată de Alexandru Băluță, oferindu-i acestuia o pasă decisivă.

Elias Charalambous, mulțumit de prestația echipei și impresionat de Ștefan Târnovanu

La finalul partidei, antrenorul FCSB, Elias Charalambous, a lăudat echipa pentru determinarea arătată și pentru felul în care a gestionat meciul, subliniind în special contribuția decisivă a portarului Ștefan Târnovanu. În vârstă de 23 de ani, Târnovanu a avut mai multe intervenții salvatoare, menținând echipa sa în avantaj și păstrând poarta intactă pe durata meciului.

Charalambous a avut cuvinte de apreciere la adresa tânărului portar, pe care l-a considerat cel mai valoros goalkeeper din SuperLigă, menționând că prestațiile sale au fost esențiale pentru echipa din ultimele meciuri.

”Sunt trei puncte foarte importante pentru noi. Este ceea ce ne doream. Am reușit să marcăm încă din prima repriză. La începutul reprizei a doua nu ne-am descurcat așa cum am dorit. Până la finalul partidei cei de la Sepsi și-au creat ocazii de a marca.

Când nu luăm gol, există posibilitatea mai mare să câștigăm. Este foarte important și suntem fericiți că nu am primit gol. Știu foarte bine cine este Târnovanu, îl susțin mereu. Pentru mine, este cel mai bun portar din România.

Tănase este un jucător pe care-l știți, este aici să ajute echipa. Sunt convins că va mai da goluri. Ca să ne atingem obiectivele, trebuie să avem toți jucătorii într-o formă foarte bună.

Înainte de meci am schimbat opt jucători, avem meciuri în Europa. Avem puțin timp să pregătim meciul cu PAOK. În seara asta (de duminică, 29 septembrie) ne întoarcem la București. Vom întâlni un adversar foarte greu”, a spus Charalambous, la flash-interviu.

Concentrarea se mută pe Europa League și duelul cu PAOK Salonic

Pe lângă victoria din campionat, FCSB își îndreaptă acum atenția către Europa League, unde urmează să înfrunte PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu. Charalambous a recunoscut că adversarii sunt o echipă redutabilă, cu o pregătire fizică și tehnică deosebită. „PAOK este o echipă puternică, foarte bine organizată și cu jucători de calitate. Va fi un meci dificil, dar avem încredere în capacitatea noastră de a face un rezultat bun în Grecia”, a declarat antrenorul.

Victoria cu Sepsi oferă un moral ridicat echipei înaintea confruntării europene, iar performanțele individuale, precum cele ale lui Ștefan Târnovanu și Florin Tănase, oferă speranțe că FCSB poate face o figură frumoasă și în competițiile internaționale. Echipa va căuta să continue această formă pozitivă, în timp ce se pregătește pentru provocările care urmează, atât în SuperLigă, cât și în Europa League.