FCSB a părăsit turul trei al preliminariilor Champions League după o înfrângere dureroasă cu scorul de 2-3 în fața celor de la Sparta Praga. În urma acestui rezultat, campioana României va evolua în play-off-ul Europa League, unde va întâlni echipa austriacă LASK. La finalul meciului disputat în Ghencea, jucătorii roș-albaștri și-au exprimat dezamăgirea, nu doar față de rezultat, ci și față de arbitrajul care, în opinia lor, a influențat desfășurarea jocului.

Mihai Lixandru: „Arbitrajul nu a fost corect”

Mihai Lixandru, unul dintre jucătorii de bază ai FCSB, a fost primul care a oferit o reacție după meci. El a subliniat faptul că arbitrajul a lăsat de dorit, acuzându-l pe arbitru că nu a luat măsuri adecvate împotriva tacticii de tragere de timp adoptată de Sparta Praga în repriza a doua.

”Visul Champions League s-a terminat. Am făcut o primă repriză execrabilă. Prima repriză a fost a lor. Lor le ieșea tot și nouă nimic. Trebuie să ne ridicăm.

Nu ar fi fost o minune (n.r. să egaleze), dar ar fi fost foarte greu. Eram aproape, dar nu s-a întâmplat. Nu am fost surprinși deloc. Lor le-au ieșit niște lucruri, în minutul 10 gol din corner. Am exersat cornerele.

Le-a convenit situația asta să ne desfacem noi și ei să controleze. Am încercat să intrăm cât de bine am putut. O fază fixă poate face diferența și cred că acea fază fixă a făcut diferența.

S-au dat puține minute de prelungiri. S-a tras mult de timp și tu, ca arbitru, trebuie să vezi asta mereu. Ne-a arătat ceasul mereu și la final a arătat cinci minute.

Când iei gol în minutul 10, se schimbă jocul și nu ne-a mai ieșit nimic. Mergem în play-off-ul de Europa League (n.r. cu LASK Linz).

Au jucători foarte înalți și asta s-a întâmplat. Nu plecăm favoriți. Sunt 50-50 șansele. E foarte importantă această dublă.

În opinia mea am arătat că avem caracter. Ei sunt cotați de mai bine de trei ori decât noi și în a doua repriză nu au știut pe unde să scoată cămașa.

Fanii erau foarte supărați la pauză, dar nu am fost fluierați, înjurați. În România e mai rar. Am fost foarte nervos la final. Mi se păreau puține minute de prelungire și se trăgea de timp”, a spus Mihai Lixandru.

Lixandru a evidențiat, de asemenea, importanța primului gol marcat de Sparta Praga în minutul 10, în urma unui corner. El a explicat cât de mult a afectat acest gol moralul echipei, care s-a văzut nevoită să recupereze rapid terenul pierdut.

Malcom Edjouma: „Trebuie să ne concentrăm pe Europa League”

După eliminarea din Champions League, mijlocașul Malcom Edjouma a tras concluziile cu privire la parcursul echipei și a vorbit despre obiectivele pentru viitor. Edjouma a recunoscut că eliminarea a fost un moment dificil pentru echipă, dar a subliniat importanța concentrării pe următoarea provocare, play-off-ul Europa League.

”Nu am început jocul bine. Cred că am arătat o altă față în repriza a doua, dar, din nefericire, am reacționat foarte târziu. Este o experiență pentru meciurile următoare.

Dacă pot da gol, e bine, dar important este ce ofer eu echipei pe teren. Astăzi am făcut un meci bun, dar, din nefericire, am pierdut.

S-a văzut lipsa de experiență, ei au avut mai multă personalitate, sunt obișnuiți să joace în cupele europene în fiecare an.

Nu știu, poate gazonul a fost de vină, a fost o problemă, nu am putut construi foarte bine, mingea sărea ciudat.

Trebuie să dai tot ce ai, nu putem vorbi despre arbitraj. La acest nivel, trebuie să te lupți pentru mingi, să îți folosești mâinile, corpul, tot ce poți.

Dacă vom juca în următorul meci așa cum am jucat în repriza a doua, atunci ne vom califica. Va fi bine dacă ne calificăm în Europa League; acum trebuie să ne focusăm pe asta”, a spus Malcom Edjouma, potrivit sport.ro.

FCSB, față în față cu LASK Linz în Europa League

În urma tragerii la sorți care a avut loc la începutul lunii, FCSB știa deja că, în cazul eliminării din Champions League, va întâlni echipa LASK în play-off-ul Europa League. Formația austriacă a terminat pe locul trei în campionatul intern sezonul trecut și nu a disputat încă meciuri europene în acest sezon, ceea ce o face un adversar proaspăt și periculos.

FCSB va trebui să lase în urmă dezamăgirea din Champions League și să se concentreze pe pregătirea pentru această confruntare decisivă. Jucătorii sunt conștienți de dificultatea misiunii care îi așteaptă, dar rămân încrezători că pot obține calificarea în grupele Europa League.