FCSB a obținut o victorie categorică împotriva echipei Virtus, cu un scor de 4-0 (11-1 la general), în primul tur preliminar al Champions League. Golurile echipei „roș-albastre” au fost marcate de Alexandru Băluță (minutul 20), Malcom Edjouma (minutele 28 și 36) și David Miculescu (minutul 72).

Această victorie marchează primul pas din cele patru necesare pentru ca echipa să ajungă din nou în cea mai prestigioasă competiție intercluburi din lume. Ca urmare a acestei calificări, FCSB va primi din partea UEFA suma de 350.000 de euro, acordată în mod egal tuturor echipelor care ajung în turul secund al preliminariilor Champions League. În plus, FCSB mai obținuse anterior 150.000 de euro pentru participarea în primul tur, ceea ce ridică totalul recompenselor din partea UEFA la 500.000 de euro până în prezent.

Cât poate câștiga FCSB?

Dacă FCSB reușește să ajungă în turul trei al preliminariilor, echipa va primi o sumă suplimentară de 550.000 de euro, iar pentru participarea în play-off, încă 750.000 de euro. Jackpot-ul adevărat vine, însă, odată cu calificarea în faza grupelor Champions League, pentru care FCSB ar fi recompensată cu nu mai puțin de 19 milioane de euro.

În faza grupelor, fiecare remiză va fi răsplătită cu 750.000 de euro, iar o victorie va aduce echipei 2,15 milioane de euro, ceea ce poate reprezenta un impuls financiar semnificativ pentru club.

Elias Charalambous este mulțumit de forța ofensivă a echipei

La conferința de presă organizată după victoria categorică împotriva Virtus, antrenorul principal al FCSB, Elias Charalambous (43 de ani), și-a exprimat satisfacția față de calificarea echipei sale în turul doi preliminar al Champions League. Cu toate acestea, Charalambous a subliniat importanța concentrării pe meciurile următoare, în special pe cel cu Unirea Slobozia din SuperLiga.

”A fost un joc pe care am vrut să-l câștigăm. Știam că avem un rezultat bun obținut în San Marino, iar azi am vrut să avem o prestație bună, să marcăm multe goluri. Suntem fericiți că ne-am calificat în turul următor, dar acum ne gândim la meciul de vineri cu Unirea Slobozia.

Vrem să câștigăm și în campionat. Nu avem multe zile de pauză, doar trei. Trebuie să începem recuperarea. Vreau să le mulțumesc și fanilor pentru că au venit astăzi la stadion. Obiectivul nostru este să ajungem în Champions League, dar tot focusul nostru de mâine (n.r. miercuri) va fi la meciul cu Unirea Slonozia.

Sunt mulțumit de atacanții pe care îi avem acum în lot. Dacă va veni un alt vârf la echipă, ușa este deschisă pentru toți jucătorii buni. (n.r. cu această echipă o puteți elimina pe Maccabi Tel Aviv) 100%.

Este o echipă foarte bună, organizată, dar și noi suntem o echipă bună. Va fi un meci greu. Cel mai important pentru noi este cum vom juca. Ca orice altă echipă, și ei au puncte slabe. Avem un avantaj mic că vom juca meciul la Budapesta (cel al isralienilor de pe teren propriu)”, a spus Charalambous”.

Cu o performanță remarcabilă și perspective financiare atrăgătoare, FCSB se pregătește pentru următoarele provocări, atât în competițiile europene, cât și pe plan național.