Rapid București continuă să traverseze un început de sezon dificil în SuperLigă, rămânând singura echipă fără victorie după primele cinci etape. În meciul disputat sâmbătă seara în deplasare împotriva noii promovate Gloria Buzău, echipa giuleșteană a obținut doar un egal, scor 1-1 (1-0).

Meciul a început promițător pentru Rapid, care a reușit să deschidă scorul rapid prin Jayson Papeau, jucătorul francez marcând în minutul 10. Deși părea că Rapidul are șanse să se desprindă și să obțină prima victorie a sezonului, echipa nu a reușit să își consolideze avantajul pe tabelă. Gloria Buzău a profitat de lipsa de eficiență a oaspeților și a egalat în minutul 77 prin Constantin Budescu, care a transformat un penalty acordat pentru un henț comis de Andrei Borza, sancționat după intervenția VAR.

Cu patru remize și o înfrângere în primele cinci meciuri, Rapid se află într-o situație dificilă, ocupând o poziție modestă în clasament. Acest start de sezon sub așteptări a generat nemulțumire în rândul suporterilor și a atras critici tot mai vocale la adresa antrenorului Lennon.

Cât mai rezistă Neil Lennon pe banca Rapidului?

Figuri importante din fotbalul românesc, precum Helmut Duckadam și Florin Prunea, au exprimat public opinia că principalul responsabil pentru parcursul slab al Rapidului este Lennon. Ei consideră că nord-irlandezul nu a reușit să își impună stilul de joc și să obțină rezultatele dorite, sugerând că acesta ar putea fi aproape de o despărțire de club.

”Au făcut un joc slab, cu toate că în repriza a doua au avut 3 ocazii. În rest, sunt blocați, nu-și revin. Eu cred că va trebui nu doar o schimbare de sistem, ci și de antrenor”, a transmis Helmut Duckadam, la emisiunea Fotbal Club de la Digi Sport.

”În momentul în care un jucător spune că `nu înțelegem ce se întâmplă`, înseamnă că sunt probleme mari. Cred că sunt și probleme de comunicare și asta pleacă de la antrenor.

Nu cred că înțelege exact ce este în România, ce se joacă aici. Sunt jucători de valoare, nu poți să te prezinți de maniera asta”, a declarat Florin Prunea.

Tensiunile au fost evidente și în rândul fanilor, care, la fel ca la meciul anterior împotriva lui Sepsi, au scandat „Demisia, demisia” în timpul partidei de la Buzău. Spre deosebire de jocul cu Sepsi, când Lennon nu a fost prezent la meci, de data aceasta antrenorul a fost pe bancă, fiind direct expus nemulțumirii suporterilor.

Situația la Rapid devine tot mai tensionată, iar următoarele meciuri ar putea fi decisive pentru viitorul lui Neil Lennon la cârma echipei. Giuleștenii au nevoie urgentă de o victorie pentru a recâștiga încrederea suporterilor și pentru a redresa parcursul din acest sezon. Totodată, se zvonește că Dan Șucu ar fi luat legătura cu Edi Iordănescu pentru a prelua banca echipei.