Florin Tănase, unul dintre cei mai experimentați jucători ai FCSB-ului, și-a exprimat nemulțumirea față de arbitrajul din meciul cu LASK Linz, încheiat la egalitate, scor 1-1, în prima manșă a play-off-ului Europa League. Într-un meci intens disputat pe terenul austriecilor, Tănase a intrat pe teren la pauză, înlocuindu-l pe Daniel Popa, alături de Octavian Popescu, care a intrat în locul lui Alexandru Băluță. Deși ambele echipe au avut ocazii periculoase de a marca în repriza secundă, scorul a rămas nemodificat până la finalul celor 96 de minute.

Florin Tănase, nemulțumit de arbitraj

La finalul partidei, Florin Tănase a fost vocal în privința deciziilor arbitrului, susținând că nu a aplicat aceleași criterii în luarea deciziilor pe tot parcursul meciului, evidențiind astfel frustrarea sa și a echipei cu privire la maniera de arbitraj.

”M-am simțit bine. Prind minute, e ceea ce am nevoie pentru a crește din punct de vedere fizic. Lixandru mi-a înmânat banderola, nu știam. Am mai fost căpitan la FCSB.

Un egal. Nu cred că se va întâmpla ce a fost cu Sparta. În repriza a doua puteam marca câteva goluri, dar nu am reușit. Sperăm ca la București să stăm bine, să închidem culoarele. Sperăm să facem un meci bun.

Am simțit un pic mai mult (n.r. în privința arbitrajului). Cred că asta s-a văzut și din tribună. Niște decizii care nu au fost judecate cu aceeași unitate de măsură. Nu ai cum să nu te enervezi.

În prima repriză am fost puțin surprinși, dar în a doua nu cred că ne-au pus probleme. Le mullțumim suporterilor.

Încă o dovadă că Steaua (n.r. FCSB) e cea mai iubită echipă din România. Am mai jucat în Ghencea”, a spus Florin Tănase, pentru PRO TV.

David Miculescu, unul dintre cei mai buni jucători

David Miculescu, care a marcat golul egalizator pentru FCSB și a fost unul dintre cei mai activi jucători în duelul cu LASK Linz, a avut, de asemenea, o reacție după meci. În vârstă de 23 de ani, Miculescu a fost dezamăgit de rezultatul final, considerând că echipa sa ar fi meritat mai mult.

”A fost un meci bun. Am avut și noi ocazii. Am reușit să dăm un gol. Calificarea se va juca acasă. Nu putem zice că este mai ușor cu austriecii.

Cu Sparta am făcut egal la ei și am pierdut acasă. Nu vorbesc despre arbitraj.

Te oftică când dai tot ce ai mai bun! Nu sunt fericit pentru că nu am reușit să câștigăm. Prima oară ne gândim la meciul cu Hermannstadt (n.r. din SuperLigă), apoi la cel retur (n.r. cu LASK Linz), unde sperăm să ne calificăm”, a declarat David Miculescu, la finalul partidei.

Perspective pentru retur

Cu un rezultat de egalitate obținut în deplasare, FCSB păstrează șanse reale de calificare în grupele Europa League, însă nemulțumirile exprimate de Florin Tănase și David Miculescu arată că echipa simte că putea obține mai mult din acest meci. În perspectiva returului, FCSB va trebui să își maximizeze potențialul și să profite de avantajul terenului propriu, lăsând în urmă controversele legate de arbitraj și concentrându-se pe joc. Meciul decisiv de la București se anunță a fi unul de foc, cu FCSB determinată să-și asigure locul în grupele Europa League.