Gigi Becali este în culmea fericirii, după meciul din Europa League. FCSB a trăit o seară de neuitat pe stadionul Toumba din Salonic, reușind să învingă echipa locală, PAOK, cu scorul de 1-0. Această victorie, obținută în condiții extrem de dificile, reprezintă un moment cheie în parcursul european al echipei bucureștene în Europa League. Chiar dacă au jucat în 10 oameni pentru o mare parte din repriza a doua, roș-albaștrii au reușit să reziste eroic în fața asalturilor grecilor și să păstreze avantajul fragil oferit de golul lui Daniel Bîrligea din prima repriză.

Patronul echipei, Gigi Becali, a fost prezent în Grecia alături de echipă, fiind alături de jucătorii săi atât pe teren, cât și spiritual. Înaintea meciului, Becali a profitat de ocazie pentru a vizita mai multe biserici din zonă, sperând că rugăciunile sale vor ajuta echipa să obțină un rezultat pozitiv. Și, într-adevăr, pe finalul partidei, FCSB a reușit să se apere aproape miraculos, rezistând cu succes la presiunea grecilor și reușind să aducă acasă o victorie crucială.

Golul victoriei a fost înscris de Daniel Bîrligea în minutul 44, chiar înainte de pauză, după o fază bine construită de echipa lui Elias Charalambous. Însă, echilibrul jocului a fost zdruncinat în repriza a doua, când căpitanul echipei, Darius Olaru, a fost eliminat pentru un gest nesăbuit, lăsându-și colegii să lupte în inferioritate numerică pentru restul meciului. Deși PAOK a dominat jocul în ultimele minute, defensiva roș-albaștrilor, condusă magistral de portarul Ștefan Târnovanu, a rezistat tuturor atacurilor adversarilor.

Gigi Becali, mulțumit și încrezător

La finalul partidei, Gigi Becali a fost vizibil încântat de atitudinea jucătorilor săi, lăudându-i pentru dăruirea și spiritul de sacrificiu arătat pe teren. Pe lângă laudele aduse echipei, Becali nu a ratat ocazia de a-l ironiza ușor pe antrenorul PAOK-ului, Răzvan Lucescu, sugerând că strategia acestuia nu a fost suficientă pentru a înfrânge echipa sa.

„Era numai credința, nu mai sperai decât în Dumnezeu să facă o minune și să rămânem la 1-0. Am jucat 40 de minute cu un om în minus. Au avut niște ocazii, dar nu extraordinare. Am avut și un arbitraj ostil. Trebuia să primească roșu la Șut. Olaru a pus mâna pe minge, dar a fost fault. Foarte bine că a luat roșu Olaru, poate cu el în teren ne egalau. Dumnezeu a vrut să arate că și în 10 ne dă victoria.

N-am mai avut timp să facem a cincea schimbare. N-am avut fereastră și nici nu aveam ce să mai schimbăm. L-am bătut pe Răzvan Lucescu și am demonstrat că Ferguson e mai puternic decât Răzvan Lucescu. Glumesc! A fost totul perfect. Schimbările le-am făcut tocmai pentru putere. Și s-a văzut, că David Miculescu a câștigat toate duelurile.

Niciodată în viața mea n-am avut așa o convingere. Când a luat roșu Olaru deja îmi era teamă. Doar când am fost în 10 am avut emoții.

Visăm la primele 8 în Europa League! Suntem pe primul loc sau pe al doilea? E bine și pe locul 4, că avem 6 puncte. 900.000 de euro sunt deja câștigați din victorii. Birligea și-a scos banii deja. O să joace și în campionat, o să joace cu Buzău.

Birligea s-a bătut ca un leu. Mi-a plăcut și Miculescu, s-a luptat. Mi-a plăcut toată echipa. Am câștigat în 10 oameni, mai poți spune că-ți place doar de cineva? N-am îndoieli cu echipa asta. Mai zic uneori ca să le fie frică”, a spus Gigi Becali după PAOK – FCSB 0-1, conform Digi Sport.

Ambițiile echipei rămân ridicate, Becali fixând un obiectiv clar pentru acest sezon: calificarea în primele opt echipe ale competiției. După această victorie, FCSB urcă pe locul 4 în clasamentul general, consolidându-și șansele pentru o calificare istorică în fazele eliminatorii ale Europa League.

Rezumatul unui meci dramatic

Meciul dintre PAOK și FCSB va rămâne în memoria fanilor ca o confruntare plină de emoție și dramatism. FCSB, deși în dificultate numerică, a reușit să își păstreze avantajul și să obțină o victorie care îi oferă un impuls considerabil în competiția europeană. Atitudinea jucătorilor și strategia defensivă impecabilă au fost factorii decisivi în această seară magică pentru fotbalul românesc.

Cu acest rezultat, FCSB nu doar că își asigură o poziție bună în grupă, dar arată că este o echipă capabilă de performanțe mari pe scena internațională. Pe măsură ce competiția avansează, fanii pot aștepta cu nerăbdare noi momente de glorie din partea echipei lor iubite.