Gigi Becali, patronul FCSB, a avut o intervenție telefonică după eliminarea echipei sale din turul trei al preliminariilor Champions League, în urma înfrângerii cu 2-3 în fața celor de la Sparta Praga. În ciuda frustrației resimțite atât pe teren, cât și în tribunele din Ghencea, Becali a rămas surprinzător de calm în declarațiile sale.

Gigi Becali a criticat arbitrajul

Gigi Becali a subliniat că principalul responsabil pentru eșecul FCSB a fost arbitrul danez Morten Krogh, în vârstă de 36 de ani. Patronul roș-albaștrilor a criticat vehement deciziile centralului, în special în prima repriză, când acesta a refuzat un penalty clar lui Olaru și l-a sancționat pe jucător cu un cartonaș galben pentru proteste.

„Am avut și noi 11 metri. Arbitrul a fost de vină pentru scorul ăsta! Noi am avut 11 metri clar. Putea să fie 3-2 și pentru noi. Putea să fie 1-2 la pauză.

I-a dat unul lui Ștefănescu cu piciorul în cap și nu a dat nimic. A dat 5 minute de prelungire… S-a băut apă și s-au făcut schimbări. Trebuia să dea 8 minute”, a declarat Gigi Becali,  potrivit digisport.ro.

În ciuda criticilor aduse arbitrului, Becali nu a ezitat să își exprime dezamăgirea și față de propria echipă. Patronul FCSB a recunoscut că a fost nemulțumit de evoluția elevilor săi, mai ales că în prima repriză, scorul ajunsese la 0-3, ceea ce a pus echipa într-o situație aproape imposibilă.

Marius Ștefănescu, din nou ținta criticilor

Un alt subiect fierbinte pentru Becali a fost Marius Ștefănescu, jucătorul de 25 de ani transferat cu mare entuziasm de la Sepsi. De la sosirea sa, Ștefănescu nu a reușit să își justifice așteptările, iar în meciul cu Sparta Praga, prestația sa a lăsat din nou de dorit.

„Ștefănescu nu e de nivelul ăsta. A dat toate mingile la ei. Asta este. Altă dată. Nu avem ce face. Ștefănescu a pierdut toate mingile. Are emoții, vai de capul lui! Am dat pe Ștefănescu 1,3 milioane și nu funcționează.

Poate funcționează la anul. Poate i-a fost frică. Și Băluță le-a pierdut pe toate. S-a luptat, dar era prea mic. Puternic e una, să dai mingea la adversar e alta.

Crețu a driblat, Ștefănescu nu. Probabil va fi gata la anul. Când vin la noi, le e teamă să joace fotbal. I-a luat și locul lui Băluță în dreapta…”, a declarat Becali.

Cu toate că eliminarea din Champions League este o lovitură dură pentru FCSB, Becali a încheiat intervenția sa într-o notă mai optimistă. Acesta a afirmat că echipa trebuie să învețe din greșelile făcute și să se concentreze pe următoarele obiective, printre care se numără calificarea în grupele Europa League și câștigarea campionatului.

Aceste declarații ale patronului FCSB vin într-un moment critic pentru echipă, care trebuie să se redreseze rapid pentru a nu pierde contactul cu performanțele internaționale și obiectivele interne.