Gigi Becali s-a convins după meciul din Europa League. FCSB a reușit să obțină o remiză valoroasă, 1-1, în deplasare împotriva celor de la LASK Linz, în prima manșă a play-off-ului Europa League. Meciul a fost unul tensionat și echilibrat, în care ambele echipe au avut ocazii de a-și adjudeca victoria.

Gruparea austriacă a început partida în forță, dominând jocul și creând câteva oportunități periculoase în fața porții apărate de FCSB. În minutul 34, Taoui a reușit să spargă apărarea echipei române, deschizând scorul după o fază bine lucrată de echipa sa. Golul a fost un semnal de alarmă pentru FCSB, care a fost nevoită să-și regândească strategia pentru a reveni în joc.

În ciuda golului primit, FCSB nu s-a lăsat descurajată. Echipa a început să construiască mai bine și să pună presiune pe adversari. Eforturile lor au fost răsplătite în prelungirile primei reprize, când Miculescu a restabilit egalitatea cu un șut precis, după o centrare excelentă din partea lui Crețu. Golul a oferit un impuls moral important echipei române, care a intrat la pauză cu speranțe de a obține un rezultat pozitiv.

După pauză, antrenorul FCSB-ului a decis să facă schimbări în echipă, introducându-i pe Tănase și Octavian Popescu în locul lui Popa și Băluță. Pe parcursul reprizei secunde, și Alhassan, Ștefănescu și Lixandru au fost trimiși pe teren în locul lui Edjouma, Olaru și Șut. Ambele echipe au continuat să caute golul victoriei, însă niciuna nu a reușit să profite de ocaziile avute. În ciuda eforturilor ofensive, tabela a rămas neschimbată până la finalul meciului.

Gigi Becali anunță schimbări majore în echipă

Imediat după finalul partidei, patronul FCSB, Gigi Becali, a anunțat măsuri drastice în ceea ce privește componența echipei. Acesta a declarat că patru jucători nu vor mai face parte din planurile echipei pentru perioada următoare: Daniel Popa și Alexandru Băluță, ambii titulari în meciul cu LASK, și Marius Ștefănescu și Mihai Lixandru, care au intrat pe parcursul jocului. Singurul jucător care l-a impresionat pe Becali a fost Baba Alhassan, care se pare că și-a asigurat un loc în echipă.

”Atacantul o să fie Tănase. În stânga și dreapta vom vedea. În dreapta, Băluță, pe care îl consideram precum Coman, nu îl mai văd pe teren, nu mai joacă nimic. Ștefănescu nu are nicio realizare.

Tănase atacant, Tavi în stânga și în dreapta nici nu știu. Am doi jucători foarte valoroși, dar nu știu cu cine să joc, îmi e frică că nu ating mingea iar. O să joace Miculescu în dreapta. Avem soluții.

Lixandru, când o să creadă că are valoare, o să joace. Dacă el crede că Sparta are valoare și e mai bună ca noi, atunci nu va juca. Mi-a plăcut mult de el. Era posibil să-l fi depășit pe Șut. Dar de o perioadă se ascunde de joc. Eu nu mai înțeleg fotbalul, e o mare dilemă.

Cum, Lixandru, tu, care erai aproape numărul 1, te ascunzi de joc? Ștefănescule, erai cel mai bun de la Sepsi, te ascunzi de minge? Eu te văd că te ascunzi! Tănase nu a fost extraordinar, dar măcar nu s-a ascuns. Eu îi critic ca să joace, să nu se mai ascundă de minge.

Singurul care mi-a plăcut a fost Baba (n.r.- Alhassan). Și Tănase, cât de cât. Tănase, când a dat pasă, putea să urce el şi să dea gol. A dat afară, putea să dea la Tavi”, a declarat Gigi Becali, potrivit PrimaSport.

Rezultatul obținut în deplasare este unul pozitiv pentru FCSB, având în vedere că echipa austriacă a demonstrat o formă bună de joc. Cu toate acestea, deciziile drastice ale lui Gigi Becali ar putea influența moralul echipei înainte de returul de la București. Rămâne de văzut cum va gestiona staff-ul tehnic aceste schimbări și dacă FCSB va reuși să obțină calificarea în grupele Europa League.