Gigi Becali, patronul FCSB-ului, este optimist în privința șanselor echipei sale de a accede în grupele UEFA Champions League. La 66 de ani, Becali crede cu tărie că FCSB va reuși să elimine Sparta Praga, după ce echipa sa a obținut un rezultat de egalitate, scor 1-1, în meciul tur disputat în Cehia. Mai mult, Becali nu se arată îngrijorat nici de posibilele confruntări din play-off, fie că vor fi împotriva PAOK Salonic sau Malmo.

”Suntem cu un picior în grupele Ligii Campionilor. Mai avem un picior și intrăm în Ligă. Așa e, cum? De ăștia am trecut deja. Suntem cu un picior și jumătate, și cu genunchiul, în Liga Campionilor.

Să vă bucurați, că o să aveți fotbal anul ăsta. Greu e că nu o știu pe PAOK și nu o știu pe Malmo, pe ăștia îi știu. O să-i batem repede în retur. O să aveți direct grupele Ligii. O să-i spulberăm și pe ăsta. O să-i spulberăm pe toți”, a declarat Gigi Becali, la Fotbal Club, de la Digi Sport.

Ilie Dumitrescu a rămas impresionat de mijlocul FCSB-ului, în special de Darius Olaru. Acesta împreună cu David Miculescu și William Baeten au ieșit accidentați de pe teren și nu se știe dacă vor evolua în retur.

„FCSB s-a ridicat la un nivel foarte bun. Linia de mijloc a fost superioară celor de la Sparta. Lixandru, Șut, Olaru…

Olaru împinge jocul. Olaru are personalitate. Olaru este genul de jucător care poate să-i pună în valoare pe cei trei.

Dacă materializau ocaziile, erau cu un pas în play-off. Pasa aia a lui Olaru pentru Băluță, extraordinară. Dacă prinde cadrul porții, e gol”, a spus Ilie Dumitrescu.

Meciul Malmo – PAOK, o luptă strânsă

În prima manșă a turului III preliminar al Champions League, Malmo și PAOK au terminat la egalitate, 2-2, într-un meci plin de intensitate. Deși PAOK, campioana Greciei, era considerată favorită, Malmo a fost cea care a deschis scorul. Pontus Jansson, fost jucător al echipei Leeds, a marcat pentru Malmo după un sfert de oră de joc.

PAOK a reușit să egaleze cu trei minute înainte de pauză prin Taison. În minutul 67, Malmo a preluat din nou conducerea, datorită golului marcat de Sebastian Nanasi. Cu 15 minute înainte de finalul meciului, Abdul Rahman Baba a înscris pentru PAOK, stabilind astfel scorul final de 2-2.

Deși rezultatul de egalitate este favorabil echipei lui Răzvan Lucescu, PAOK a fost dominată la Malmo. Gazdele au avut o posesie de 60%, 12 ocazii de gol și 6 șuturi pe poartă, dublu față de PAOK. Această dominare arată forța ofensivă a echipei suedeze și lasă deschisă lupta pentru calificare.

Calificarea în play-off-ul Champions League se va decide la Salonic, pe 13 august, de la ora 20:30. Ambele echipe sunt pregătite pentru o confruntare decisivă, care va determina cine va continua parcursul european.