Marius Șumudică, antrenorul cu experiență de 53 de ani, a debutat cu succes în cel de-al doilea său mandat pe banca Rapidului, însă victoria obținută împotriva Politehnicii Iași, cu scorul de 2-1, a fost una plină de tensiune și emoții intense.

Partida disputată la Iași a fost una dramatică, oferind suporterilor un spectacol pe muchie de cuțit, cu un final nerecomandat celor cu probleme cardiace. Primul gol al meciului a venit abia spre finalul primei reprize, când Pașcanu a reușit să deschidă scorul pentru giuleșteni. Jocul a continuat în aceeași notă de intensitate și după pauză, când Rareș Pop a majorat avantajul Rapidului în minutul 53, printr-o execuție deosebită, care a ridicat moralul echipei bucureștene.

Totuși, cei de la Poli Iași nu au renunțat la luptă și au reușit să reducă din diferență în minutul 78, printr-un gol spectaculos marcat de Teixeira. Acesta a trimis un șut de la distanță, care nu i-a lăsat nicio șansă portarului Rapidului, Siegrist.

Marius Șumudică, încrezător după prima victorie

După meci, Șumudică a oferit declarații cu privire la evoluția echipei sale, explicând decizia de a-l titulariza pe Cristi Săpunaru. Antrenorul a subliniat că experiența și leadershipul căpitanului au fost esențiale pentru echipă, evidențiind în același timp și prestațiile altor jucători care au contribuit la obținerea acestei victorii importante.

”Un teren greu, stadion plin. Mulțumesc jucătorilor, este foarte important. Veneau după multe semieșecuri, eșecuri, nu puteam decât să lucrez la mental. Sunt și bucuros și supărat pentru că nu am închis jocul, am avut ocazii, iar apoi am tremurat pe final.

Țin să mulțumesc pulicului și mai ales celor care au venit de la București, dar și celor din țară. Țin să-i mulțumesc și fostului antrenor, care chiar dacă nu a reușit să facă rezultate, este un om care a fost primit cu ostilitate, nu e ușor. Îi mulțumesc fără niciun fel de ironie, eu știu ce înseamnă să fii un antrenor străin.

Am avut și azi blocaj mental, pentru că am făcut pas în spate la 1-0. Apoi la 2-0 trebuia să închidem meciul. Nu poți să ai patru-cinci ocazii clare cu portarul să nu marchezi. Iași este o echipă grea, se putea termina și 2-2. Nu întâmplător a băut la FCSB”, a spus Șumudică, la flash-interviu.

Întrebat despre posibilele mișcări de trupe în cadrul lotului Rapidului, Șumudică a lăsat de înțeles că urmează o perioadă de schimbări în Giulești. Antrenorul nu a exclus atât plecări, cât și noi sosiri în echipă, menționând că este în permanentă căutare de soluții pentru a întări lotul și a continua parcursul bun al echipei în campionat.

”Cu sigurantă, probabil vom face ceva transferuri. Va trebui să renunț la unii ca să vină alții, lista e plină, nu e momentul acum să vorbim.

Craiova e lider, au jucători foarte buni, avem o săptămână ca să pregătim meciul, dar asta nu înseamnă că vom avea mai multe ocazii. Înaintea acestui meci am avut un singur antrenament.

Și totuși am avut unele trasee în acest meci. Nu am ajuns întâmplător să avem acele ocazii”, a mai spus Șumudică.

Victoria obținută la Iași marchează un început promițător pentru Marius Șumudică în cel de-al doilea său mandat la Rapid, însă antrenorul este conștient că drumul este lung și plin de provocări. Rămâne de văzut cum va gestiona tehnicianul giuleștenilor următoarele etape și ce surprize va pregăti pentru suporterii alb-vișiniilor.