Mihai Lixandru are un caracter puternic. FCSB a obținut o victorie importantă cu 2-0 în fața celor de la UTA Arad, într-o partidă disputată pe stadionul ”Arcul de Triumf” în cadrul etapei a 8-a din SuperLiga României. Aceasta a fost doar a doua victorie a roș-albaștrilor în acest sezon, însă cele trei puncte obținute îi ajută să urce pe locul 10 în clasament, cu un total de 8 puncte. În același timp, UTA Arad se află pe locul 13, cu 7 puncte.

Partida a început cu FCSB dominând posesia și încercând să creeze ocazii clare de gol. Eforturile gazdelor au fost răsplătite în prima repriză, când Siyabonga Ngezana a deschis scorul cu o lovitură de cap puternică, venită în urma unei faze fixe. Fundașul central, cunoscut pentru abilitățile sale defensive, a reușit să își aducă echipa în avantaj cu un gol important.

În repriza a doua, FCSB a avut ocazia de a-și mări avantajul după ce a obținut un penalty în minutul 58. Alexandru Băluță, executantul de drept al loviturilor de la 11 metri, nu a reușit să transforme această șansă, șutul său fiind apărat de portarul UTA-ului. Totuși, Băluță s-a revanșat pe finalul meciului, când a înscris golul al doilea al FCSB-ului, stabilind astfel scorul final de 2-0. Mijlocașul ofensiv a reușit să aducă liniștea în tabăra gazdelor, care au dominat jocul până la final.

Mihai Lixandru s-a accidentat, dar este optimist

Unul dintre momentele de îngrijorare pentru FCSB a fost accidentarea lui Mihai Lixandru în repriza a doua. Mijlocașul a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări, dar la finalul partidei a declarat că există șanse să fie apt pentru convocarea la echipa națională, unde a fost chemat pentru prima dată.

”O victorie muncită, pe un teren greu, cu o echipă bună. A fost o perioadă încărcată, ne bucurăm că am luat punctele. Acum băieții au timp să se odihnească și să pregătească următoarele meciuri. Nu știu ce s-a întâmplat, doar că a ratat Băluță (n.r.- un penalty).

Important e că am luat punctele și am înțeles că a și marcat până la urmă, mă bucur pentru el. E dificil din punct de vedere mental și fizic, dar aici se face diferența între jucătorii de mare clasă. E greu, dar trebuie să ne obișnuim dacă vrem să fim la nivelul ăsta, să fim în cupele europene.

Domnul patron poate să te critice azi, mâine să te laude. Așa e la FCSB. Dânsul spune ceea ce vede și crede. Ne vrea binele, vrea binele echipei. Eu încerc să nu urmăresc prea mult știrile, dar e destul de greu, dânsul e foarte mediatizat. Sunt modest, dar nu-mi este frică de nimic și am înțeles ce a spus dânsul. Mi-am învățat lecția”, a spus Lixandru.

Mihai Lixandru a vorbit și despre relația sa cu Gigi Becali, patronul FCSB, care în ultimele săptămâni l-a criticat dur. Becali declara despre Lixandru: „Lixandru iese din schemă! A dormit pe teren”. În ciuda acestor critici, tânărul mijlocaș pare să fi câștigat încrederea antrenorului și rămâne o piesă importantă în angrenajul echipei.

Perspectivele echipei FCSB

Victoria împotriva UTA Arad poate marca un moment de cotitură pentru FCSB în acest sezon de SuperLiga, oferindu-le un impuls necesar pentru a reveni în lupta pentru pozițiile fruntașe ale clasamentului. Cu toate acestea, accidentarea lui Lixandru și fluctuațiile de formă ale echipei rămân provocări care trebuie gestionate cu atenție de antrenorul Elias Charalambous și de staff-ul său tehnic.

Fanii FCSB speră ca această victorie să fie începutul unei serii de rezultate pozitive, iar echipa să revină la nivelul așteptat, având în vedere statutul său de campioană a României. Următoarele meciuri vor fi cruciale pentru a vedea dacă formația din capitală poate menține ritmul și își poate îmbunătăți poziția în clasament.