Mihai Rotaru răsuflă ușurat, după o perioadă complicată. Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă pe stadionul Ion Oblemenco, în fața Unirii Slobozia, scor 3-0, într-un meci din cadrul etapei a 11-a a SuperLigii. Această victorie vine ca o gură de aer proaspăt pentru echipa antrenată de Costel Gâlcă, după o serie de patru partide fără succes în campionat.

Oltenii au dominat meciul, reușind să deschidă scorul prin Ștefan Baiaram în minutul 38, iar același jucător a majorat avantajul doar patru minute mai târziu, la 42. După o prestație solidă pe tot parcursul jocului, Alexandru Mitriță a închis tabela în prelungirile partidei, înscriind în minutul 90+4. Golurile acestora au asigurat o victorie confortabilă pentru Craiova și au revitalizat speranțele echipei în cursa pentru titlu.

Mihai Rotaru avea o teamă față de Unirea Slobozia

Acest succes reprezintă prima victorie a Universității Craiova în SuperLigă după o serie de patru meciuri fără victorie, incluzând remize cu ”U” Cluj și Rapid, dar și eșecuri dureroase împotriva echipelor Dinamo și Poli Iași. Acționarul majoritar al clubului, Mihai Rotaru, și-a exprimat teama de a nu repeta o contra-performanță din sezoanele trecute, când Craiova a înregistrat o serie de șapte meciuri consecutive fără victorie.

Rotaru a subliniat cât de importantă a fost această victorie pentru echipă, atât din punct de vedere al moralului, cât și al clasamentului. Oltenii se aflau într-o poziție delicată, iar presiunea de a obține un rezultat pozitiv a fost resimțită puternic înaintea acestui meci.

”Trebuia să vină victoria, îmi era frică să nu avem o serie de șapte meciuri fără victorie, cum am avut în ultimii doi ani. Îmi era frică să nu intrăm în caruselul acesta. Șapte meciuri sunt destul de multe.

Acum e un meci important cu Oțelul Galați, mergem acolo să câștigăm. Știm cum se comportă Oțelul, au dominat și ultimul meci la posesie (n.r. în remiza cu Rapid din Giulești, scor 0-0)”, a spus Mihai Rotaru, la emisiunea Digi Sport Special.

Următorul obstacol, Oțelul Galați

După victoria cu Unirea Slobozia, echipa din Craiova va avea un alt test important în etapa următoare, pe terenul celor de la Oțelul Galați. Formația din Galați se află într-o poziție solidă în clasament, ocupând locul trei, și promite un meci de foc pentru olteni. Partida este programată pe 5 octombrie, sâmbătă, de la ora 21:30, iar echipa lui Costel Gâlcă va trebui să fie la cel mai înalt nivel pentru a menține forma bună obținută după această victorie.

În urma succesului cu Unirea Slobozia, Universitatea Craiova a urcat pe locul secund în SuperLigă, acumulând 19 puncte după 11 etape. Acest rezultat oferă speranțe oltenilor de a continua ascensiunea și de a lupta pentru pozițiile de top în campionat. Cu un moral ridicat și cu încrederea recăpătată, echipa speră să continue seria de rezultate pozitive și să își consolideze poziția în clasament.

Rămâne de văzut dacă această victorie va reprezenta un punct de cotitură pentru Craiova, care își dorește să-și reafirme statutul de candidat la titlu.