Mihai Rotaru a vorbit despre Costel Gâlcă. U Cluj continuă parcursul impresionant în SuperLigă după remiza cu Universitatea Craiova, scor 1-1. Meciul s-a disputat în cadrul etapei a 10-a a SuperLigii, oferind o confruntare echilibrată între două formații care urmăresc să își consolideze pozițiile în clasament.

Clujenii, supranumiți „Șepcile Roșii”, au fost cei care au deschis scorul în minutul 38. O fază excelentă pornită dintr-un corner executat de Dan Nistor a fost finalizată cu o lovitură de cap precisă de Thiam, aducând gazdele în avantaj înainte de pauză. Echipa din Craiova, însă, nu a cedat ușor și a reușit să egaleze în minutul 65, când Oshima a expediat un șut care a fost deviat de Simion, lăsându-l fără șanse pe portarul advers.

Evoluția echipelor în clasament

În urma acestui rezultat, U Cluj își menține invincibilitatea în campionat, acumulând 22 de puncte și consolidându-și poziția de lider în SuperLigă. Clujenii au acum un avans de 5 puncte față de locul secund, ocupat de Oțelul Galați, care are însă un meci în minus.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova se află pe locul 4, cu 16 puncte, dar formația olteană traversează o perioadă mai puțin fastă. Oltenii au obținut doar două remize și două înfrângeri în ultimele patru etape, o serie de rezultate care a ridicat semne de întrebare în rândul suporterilor.

Mihai Rotaru îl susține pe Costel Gâlcă

În ciuda parcursului sub așteptări, patronul Universității Craiova, Mihai Rotaru, a declarat public că își menține încrederea în antrenorul Costel Gâlcă. Deși echipa nu a obținut rezultatele dorite în ultimele meciuri, Rotaru a subliniat că este convins de potențialul antrenorului de a redresa echipa și de a îndeplini obiectivele propuse pentru acest sezon.

”Gâlcă face o treabă bună, a avut o medie foarte bună până acum patru etape. Hai să scoatem Clujul, că este liderul de moment.

Să faci egal la ei, în condițiile în care au bătut CFR, Rapid și au făcut egal cu FCSB, e un rezultat care nici nu te bucură, nici nu te întristează.

Dacă până acum 4 meciuri avea medie de peste două puncte pe meci, trebuie să vedem și partea bună. Nu putem acum după 3 meciuri să spunem că nu mai suntem mulţumiţi”, a transmis Mihai Rotaru, la emisiunea Fotbal Club.

Astfel, meciul din etapa a 10-a a SuperLigii a oferit un spectacol echilibrat, iar ambele formații au în continuare ambiții mari pentru restul sezonului. U Cluj își continuă ascensiunea, în timp ce Craiova speră la o redresare rapidă pentru a reintra în lupta pentru primele locuri.