Petrolul Ploiești a reușit să își adjudece o victorie importantă pe teren propriu învingând Rapid București cu scorul de 1-0. Acesta a fost ultimul meci al etapei a treia din SuperLigă.

Golul decisiv a fost marcat de Berisha în minutul 31, acesta fiind singurul gol al partidei. Rapid București a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Gojkovic a fost eliminat în minutul 87, complicând și mai mult situația echipei oaspete.

Pentru Petrolul, aceasta a fost prima victorie a sezonului, oferind un moral bun echipei și fanilor săi. De cealaltă parte, formația antrenată de Neil Lennon nu a reușit încă să câștige vreun meci în stagiunea 2024/2025, crescând astfel presiunea asupra tehnicianului nord-irlandez și a jucătorilor săi.

Neil Lennon nu este mulțumit de jucătorii Rapidului

La flash-interviul de după meci, Neil Lennon s-a declarat dezamăgit de rezultat și a criticat dur prestația brigăzii de arbitri. Antrenorul Rapidului a acuzat oficialii jocului de comportament „grosolan” atunci când a încercat să discute cu ei. De asemenea, Lennon nu și-a menajat nici jucătorii, sugerând că aceștia nu au reușit să își facă datoria pe teren.

”E foarte frustrant, normal, pentru că trebuia să marcăm cel puțin două-trei goluri. Dacă nu fructifici șansele, atunci ai viața grea. Cred că e puțină fragilitate la unii jucători. Poate că nu și-au revenit după finalul sezonului trecut. În prima repriză am ratat șanse uriașe. Trebuie se ne îmbunătățim, să începem să câștigăm meciurile.

Trebuie să fim mai buni, să învățăm să facem mai bine tranziția, să jucăm pe contraatac. Îmi pare rău pentru suporteri, nu avem nicio scuză. Trebuie să mă uit din nou, dar am luat un gol foarte ușor. Sigur, rezultatele mă țin în funcție. Trebuie să câștigăm. Câteodată, joci prost și câștigi. E o decizie ridicolă (n.r.- eliminarea lui Gojkovic).

Trebuia să ne dea 3 cornere în repriza a doua, n-a avut o seară bună. Când vrei să vorbești cu ei (n.r.- cu arbitrii), nu poți. S-au purtat grosolan. Trebuie să ne revenim, să schimbăm lucrurile rapid. Rrahmani va fi apt pentru meciul următor, dar Pașcanu trebuie să se pună la punct. Nu meritam să încheiem meciul așa cum am făcut-o”, a spus Lennon.

Această victorie oferă Petrolului un impuls necesar pentru a aborda cu încredere următoarele meciuri din SuperLigă, în timp ce Rapidul va trebui să găsească rapid soluții pentru a redresa situația și a obține primele puncte din acest sezon competițional.