Rapid București a obținut un egal, scor 1-1, în meciul disputat în deplasare împotriva UTA Arad, în prima etapă a SuperLigii României. Giuleștenii au deschis scorul și s-au menținut în avantaj până în minutul 60, când arădenii au reușit să egaleze prin golul lui George Cîmpanu.

Deși Rapid a condus pe tabela de marcaj o bună parte a meciului, UTA a fost aproape să preia conducerea în ultimul minut al partidei. Golul marcat de Johana Omondi în minutul 90 a fost însă anulat de arbitrul Sebastian Colțescu, după consultarea sistemului VAR, din cauza unui fault în atac comis de Loai Halaf asupra lui Filip Blazek.

Reacția lui Viorel Moldovan

Viorel Moldovan, președintele Rapidului, s-a declarat mulțumit de rezultatul obținut pe terenul arădenilor, subliniind că echipa lui Neil Lennon a avut de înfruntat una dintre formațiile puternice ale SuperLigii. Cu toate acestea, Moldovan a recunoscut că jocul prestat de giuleșteni nu a fost la cel mai înalt nivel.

„Putem spune că suntem mulțumiți de rezultat. Este un punct câștigat pe un teren dificil împotriva unui adversar greu. Până la urmă, e singurul lucru care ne mulțumește în această seară. E un început mai complicat, dar e bine”, a Moldovan, la Sport.ro.

Referitor la anularea golului lui Omondi, Moldovan a menționat că nu a urmărit faza, dar are încredere în decizia luată de VAR și de arbitrul Sebastian Colțescu: „Nu am văzut faza de la golul anulat. Dacă VAR-ul s-a sesizat și s-a anulat acel gol pe motiv de fault, înseamnă că a fost. Trebuie să văd ce a fost atunci”, a mai adăugat Moldovan.

Următorul meci pentru Rapid București

În etapa a doua a SuperLigii, Rapid București va juca pe teren propriu împotriva vicecampioanei CFR Cluj. Meciul este programat pe 20 iulie (sâmbătă), de la ora 21:30.

Această partidă se anunță a fi una intensă, având în vedere că Rapid își dorește să confirme forma bună și să obțină prima victorie din acest sezon, în timp ce CFR Cluj va căuta să își impună statutul de vicecampioană. Rămâne de văzut cum se vor descurca giuleștenii în fața unei echipe de top a campionatului.