Selmani și Milanov au recunoscut că a fost greu la Galați. Dinamo București a obținut un rezultat de egalitate, 1-1, în deplasare, contra Oțelului Galați, într-un meci disputat în cadrul etapei a 10-a din SuperLigă. Partida a fost intensă, cu ambele echipe luptând pentru fiecare balon, într-o confruntare în care defensiva a jucat un rol esențial.

Dinamo a fost prima echipă care a înscris, deschizând scorul prin Astrit Selmani în minutul 18. Atacantul albanez a transformat un penalty acordat după o fază controversată în care apărarea celor de la Oțelul a comis o greșeală în careu. Selmani, la vârsta de 27 de ani, a demonstrat încă o dată că este un jucător esențial pentru echipa „Câinilor Roșii”, gestionând presiunea cu sânge rece și aducând un avantaj important echipei sale.

Totuși, bucuria dinamoviștilor a fost de scurtă durată, pentru că doar patru minute mai târziu, Oțelul a egalat prin Frederic Maciel. Portughezul a înscris în minutul 22, după o acțiune frumoasă a echipei gălățene, reușind să marcheze cu un șut precis, care nu i-a dat nicio șansă portarului advers.

Declarațiile de după meci ale lui Selmani și Milanov

La finalul partidei, mijlocașul bulgar al lui Dinamo, Giorgi Milanov, în vârstă de 32 de ani, a oferit un interviu în care a subliniat dificultatea meciului. De asemenea, el a menționat că echipa se confruntă cu diverse probleme medicale, iar eforturile depuse pe teren nu sunt deloc ușoare în aceste condiții.

„A fost un joc foarte greu împotriva unui adversar foarte dur. Defensiva lor a fost bună. Pentru noi a fost foarte dificil să găsim spațiul dintre linii. S-au apărat foarte bine, dar am luptat până la final.

Ne amintim sezonul trecut cum am primit goluri în ultimele minute și am îmbunătățit foarte mult asta. Am luptat și cred că am meritat acest punct.

Am ratat o șansă foarte mare, dar sunt mândru de echipă pentru că am jucat fără șapte jucători foarte importanți de la începutul sezonului. Am arătat că avem băieți buni în echipă.

Am o mulțime de probleme de la ultimele jocuri și iau o mulțime de pastile pentru a nu simți nimic și pentru a putea juca pentru că dacă nu joc avem opt jucători importanți accidentați. Foarte greu. Trebuie să ne revenim și să ne concentrăm pe următorul meci cu Botoșani. Jucăm acasă și trebuie să câștigăm.

(n.r. Despre faza henț-ului) Sincer să fiu, nu am văzut situația și nu vreau să vorbesc despre deciziile de arbitraj. Îi respect pe arbitri. Nu e treaba mea, treaba mea e să joc fotbal și să lupt pentru Dinamo.

Am crezut că pot juca cu ghete normale, dar nu. Sincer să fiu, terenul a fost mai bun decât al nostru din București.

(n.r. Despre jucătorii accidentați) Ei au probleme musculare din cauza meciurilor de la echipele naționale. Au jucat mult. Acesta este un proces normal. Hakim (n. r Hakim Abdallah) este unul dintre absenți, situația e foarte dificilă. Ne vom arăta caracterul și modul în care luptăm pentru echipă. Sper să fie o recuperare rapidă pentru jucătorii accidentați”, a declarat Georgi Milanov, la flash-interviu.

Astrit Selmani, autorul primului gol al meciului, a vorbit și el despre remiza obținută în fața echipei antrenate de Dorinel Munteanu.

„Este bine că am obținut un egal, pe terenul celor de la Oțelul. I-am zis arbitrului că portarul celor de la Oțelul m-a atins, a văzut faza și a dat penalty. Am avut o oportunitate mare în ultimul minut.

Egalul este un scor corect. Sunt fericit că am marcat din nou, dar știu că pot să fac mai mult. Este dificil, de la meciul cu CFR până acum am avut 7 jucători accidentați.

Continuăm să muncim și sperăm că cei accidentați vor reveni cât mai repede pe teren”, a declarat Selmani, la flash-interviu.

Dinamo și Oțelul s-au anulat reciproc

Oțelul Galați, echipa antrenată de fostul mare internațional român Dorinel Munteanu, a demonstrat încă o dată că este o echipă greu de învins pe teren propriu. Apărarea lor solidă, combinată cu un joc echilibrat și bine organizat, a pus mari dificultăți echipei Dinamo. Munteanu a reușit să creeze o echipă disciplinată și greu de depășit, ceea ce i-a permis Oțelului să obțină acest punct valoros în fața unei echipe de tradiție din fotbalul românesc.

Remiza obținută între Dinamo și Oțelul Galați reflectă un meci echilibrat, în care ambele echipe și-au jucat șansele. Deși Dinamo a fost aproape să plece cu toate cele trei puncte, echipa gălățeană a reușit să se apere eficient și să înscrie la momentul potrivit. Pentru Dinamo, acest rezultat reprezintă încă un pas în încercarea de a urca în clasamentul SuperLigii, în timp ce Oțelul continuă să demonstreze că poate pune probleme echipelor de top din campionat.