Zeljko Kopic este dezamăgit de rezultat. FCSB a câștigat duelul cu Dinamo, scor 2-0, într-un meci din etapa a 13-a a SuperLigii, disputat pe Arena Națională. Partida a fost dominată de echipa lui Elias Charalambous, care și-a asigurat victoria prin golurile marcate de Daniel Bîrligea și Alexandru Musi.

Primul moment important al meciului a venit în minutul 26, când Daniel Bîrligea a reușit să înscrie cu o execuție de clasă. Atacantul FCSB a finalizat elegant o fază de atac bine gândită, oferind echipei sale un avantaj meritat. Dinamo a încercat să egaleze, însă apărarea solidă a gazdelor a blocat orice încercare a oaspeților de a reveni în joc.

Partida părea să se îndrepte spre un final strâns, însă Alexandru Musi a reușit să majoreze diferența în minutul 90+3, printr-un gol marcat în ultimele secunde. Tânărul jucător al FCSB a stabilit scorul final la 2-0, aducând o victorie importantă pentru echipa sa.

După acest succes, FCSB urcă pe locul 6 în clasamentul SuperLigii, acumulând 19 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe poziția a 7-a, cu 18 puncte. Diferența dintre cele două echipe este acum minimă, însă victoria FCSB le oferă un impuls important în lupta pentru primele locuri ale clasamentului.

Reacția lui Zeljko Kopic

La finalul meciului, antrenorul celor de la Dinamo, Zeljko Kopic, a recunoscut că echipa sa a fost depășită de experiența superioară a adversarilor. El a subliniat că FCSB a profitat de momentele cheie ale jocului, iar echipa sa nu a reușit să gestioneze bine situațiile dificile din teren.

„Ne-au lipsit pasa și șutul, dar am avut meciul sub control până la primul lor gol. Felicitări celor de la FCSB. Am avut multe momente bune, puteam face un rezultat bun. Asta este despre ce vorbim tot timpul.

Nu este ușor să joci pentru Dinamo, pentru mulți dintre ei a fost primul derby, sunt mulți jucători tineri. Sper ca data viitoare să joace mai bine, să învețe din asta. Am folosit bine spațiile în prima repriză, asta le-am spus la pauză.

Totul este despre curaj, despre energie, adversarii au fost mult mai puternici. Trebuia să fim mai aproape de Bîrligea, la primul lor gol. Nu ne-am creat ocazii de gol, e adevărat, primul șut pe poartă l-am avut în finalul partidei.

Nu stăm rău, suntem la două puncte de locul al doilea.

Mulți jucători care au jucat azi nu au fost în forma lor.

Politic este important, dar pentru mine sănătatea echipei, a grupului este cea mai importantă”, a declarat Zeljko Kopic, la flash-interviu.

Florentin Petre a povestit că fotbaliștii erau dezamăgiți

Florentin Petre a povestit ce s-a întâmplat în vestiar la finalul meciului cu FCSB. Antrenorul croat le-a transmis acestora câteva mesaje de încurajare.

”Antrenorul i-a încurajat pe jucători, iar ei aveau capetele plecate. Nu poți face altceva, pentru că timpul nu îl mai poți da înapoi. Diferența de valoare și de calitate nu a fost foarte mare între jucătorii noștri și ai lor.

Mergem mai departe, pentru că urmează un meci greu la Hermannstadt. Pregătim meciul săptămâna aceasta, pentru că iar vom juca cu FCSB în cupă miercurea viitoare.

Este o înfrângere dureroasă pentru că ai jucat cu rivalul de o viață și orice înfrângere doare oricum. Când crești cu spiritul ăsta, nu prea dormi noaptea după meciuri dintr-astea. Nu se doarme bine după meciuri dintr-astea, dormi puțin.

Te gândești la fel și fel de lucruri. Ce frumos ar fi fost dacă am fi câștigat. Sau am pierdut acum, trebuie să vedem ce facem la meciul următor, să nu mai facem greșelile pe care le-am făcut. Ca antrenor e greu să treci prin momente de acest fel”, a spus Florentin Petre pentru Fanatik.

Ba mai mult, potrivit informațiilor noastre jucătorii nu au primit o zi liberă și au fost chemați în cantonament pentru a înțelege unde s-a greșit în meciul cu FCSB.

Victoria FCSB în derby-ul cu Dinamo confirmă forma bună a echipei și demonstrează că experiența poate juca un rol decisiv în meciurile de mare tensiune. Cu trei puncte câștigate și o poziție mai bună în clasament, FCSB privește cu încredere către următoarele partide din SuperLigă.