Zeljko Kopic cere aducerea urgentă de noi jucători. Poli Iași și Dinamo București au oferit un spectacol fotbalistic intens în cadrul etapei a 5-a din SuperLiga României, meciul încheindu-se cu un scor de egalitate, 2-2. Partida desfășurată pe Stadionul „Emil Alexandrescu” din Iași a fost marcată de răsturnări de situație și de o evoluție impresionantă a ambelor echipe.

Gazdele de la Poli Iași au deschis scorul rapid, profitând de greșelile din apărarea dinamoviștilor, însă echipa oaspete a replicat prompt, reușind să preia conducerea până la pauză, cu un scor de 2-1. Prima repriză a fost una plină de dinamism, cu ocazii de gol la ambele porți, ceea ce a făcut deliciul spectatorilor prezenți în tribune.

După pauză, Dinamo a adoptat o abordare mai prudentă, încercând să păstreze avantajul minim. Cu toate acestea, Poli Iași a continuat să pună presiune și, într-un final, a reușit să egaleze, stabilind scorul final la 2-2.

Ce spune Zeljko Kopic despre situația din clasament?

În urma acestui rezultat, Poli Iași se află pe locul 15 în clasament, acumulând doar 4 puncte după cinci etape disputate. De cealaltă parte, Dinamo București a urcat pe locul 5, cu un total de 8 puncte, consolidându-și poziția în partea superioară a clasamentului.

La finalul partidei, antrenorul lui Dinamo, Zeljko Kopic, s-a arătat mulțumit de jocul echipei sale, în special de felul în care jucătorii săi au gestionat a doua repriză, în care au fost nevoiți să apere avantajul obținut în prima parte a meciului.

”A fost un meci bun, am început foarte bine. Adversarul a fost unul dificil și a avut ocazii bune. Au marcat goluri fantastice, nu ne-au lăsat să respirăm. După pauză mi-a plăcut ce am văzut, nu le-am dat șanse, am avut multe ocazii. Am foarte aproape să câștigăm acest meci.

(n.r. ce le-a spus la pauză) Le-am spus că trebuie să continuăm ce știm să jucăm. Să aducem mingea în a treia parte a terenului. A fost greu, mai ales că nu au mai putut să joace Abdallah și Politic. De Bordușanu sunt mulțumit, a jucat 90 de minute. Bani și Neagu au jucat și ei bine.

(n.r. despre accidentările suferite de Dennis Politic și Hakim Abdallah) Încă nu știm, deocamdată nu pot să spun ce se întâmplă cu ei. Le trebuie un control medical și apoi vom vedea.

Trebuie să mai aducem unul sau doi jucători și sper ca în cel mai scurt timp să vină. Acum trebuie să luptăm și să ne recuperăm pentru meciul cu Rapid”, a spus Zeljko Kopic.

Această remiză, deși nu a fost rezultatul dorit pentru niciuna dintre echipe, a demonstrat că ambele formații au resurse și potențial să lupte pentru obiectivele stabilite la începutul sezonului. Poli Iași continuă să caute prima victorie pe teren propriu, în timp ce Dinamo privește cu încredere spre următoarele confruntări din SuperLiga României.